Na tejto stránke budú uverejnené rôzne návody ako vybaviť žiadosti - napr. prepis koňa, registrácia farmy, preukaz pre žrebcov, atď.

Máte nejaký návod, ktorý chcete zdieľať a pomôcť tak ostatným ? Napíšte nám !

Neviete v akej forme nám poslať návod a čo všetko by tam malo byť ? S vytváraním vám radi pomôžeme.

Vyberte si zo zoznamu návodov / žiadostí


Chcem vlastniť koňa


"Mamííí ? Nekúpiš mi koníka ?"


Táto magická otázka určite aspoň raz vyliezla z vašej ratolesti - alebo aj priamo z vás (ak si na to teda ešte pamätáte). Buď ste sa zatvárili divne, alebo rýchlo zmenili tému, alebo začali vysvetľovať, prečo sa to nedá. „Možno, že ho to časom prejde. Ale... čo keď nie?!“. V dnešnej dobe nájdete viacero jazdeckých škôl, jazdeckých klubov a súkromníkov. V niektorých vás povozia pre radosť, v iných to berú veľmi vážne. Ak vám ale takáto forma relaxu a adrenalínu nestačí a predsa len by ste sa chceli informovať o tom, čo by znamenalo toto majestátne stvorenie vlastniť, prinášame vám tento návod. Nápad vznikol po tom, ako sme zistili, že ujo Googeľ nám vlastne dokopy nič nepovedal - a to mi verte, že sme ho prehľadali hore dolu. Návod je určený hlavne pre ľudí, ktorí nemajú vo svojom okolí žiadnu osobu, ktorej by sa tieto veci opýtali. Určite tu bude odchýlka v údajoch, ktorá zahŕňa predovšetkým to, kde bývate (či v byte, či v dome), či chcete koňa niekde ustajniť, alebo starať sa o neho úplne samostatne... Všetky údaje sú spriemerované a napísaný je skôr rozsah ako fixný údaj.

Kúpiť koňa je tá najjednoduchšia časť

Som skalopotne presvedčený/á, že chcem vlastniť koňa ? Ak si nie ste istý, je tu ešte na zváženie jedna možnosť a tou je prenájom koňa. Prenájom koňa znamená, že vlastník ostáva nezmenený a na základe dohodnutých pravidiel s majiteľom si koňa "zdieľate". To znamená, že zaňho platíte v rozsahu, v akom sa dohodnete s majiteľom a na základe toho môžete na ňom jazdiť každý deň / každý druhý deň / každý druhý týždeň a pod. V prenájme si môžete určiť platenie nákladov na stajnenie, veterinára, kováča. Môže to byť 50 na 50 alebo 70 na 30. Všetko je to o dohode. Ak si neveríte na kúpu svojho prvého koňa, zvážte na začiatok túto alternatívu. Odbremeníte sa od mnohých vecí ak by sa napr. životná situácia zmenila a budete musieť koňa predať. Na druhú stranu, prenájom koňa nie je vždy správne riešenie. Musíte sa zmieriť s tým, že kôň je niekoho majetok a vy sa musíte prispôsobiť výchove tak, ako povie majiteľ. Takže, prenájom alebo kúpa ? Rozhodnite sa po prečítaní celého návodu.

Samotná kúpa je tá najjednoduchšia časť. Trampoty prichádzajú až pri "prevádzke". Pri samotnej kúpe sa vždy poraďte s niekym, kto už koňa kupoval a kto má skúsenosti. Ten vám vie pomôcť, akého koňa vybrať, poukáže na možné nedostatky a ľahšie pre vás odhalí zdravotný stav. Nie je vhodné kupovať mladého koňa ak nemáte dostatok skúseností. Každý kôň má svoju povahu a zvládať ich chovanie si v istých prípadoch vyžaduje skúsenosti v oblasti emočnej inteligencie a reči tela. Ak vám niekto pomôže vybrať kľudného a milého koníka, tak si začiatok značne zľahčíte. Určite netreba kupovať koňa len preto, lebo sa mi páči jeho farba a stavba tela.

Dôležitá informácia - kôň nesmie byť sám. Je to stádové zviera, potrebuje spoločnosť. Tým, že tam bude mať prasa, kozu, kravu alebo psy, problém nevyrieši. Je potrebné mať aspoň dva kone (alebo jedného koňa a jedného somárika), aby ostala zachovaná psychická pohoda. Psychika zohráva dôležitú úlohu a pri jej narušení sa dostavia aj zdravotné problémy.

Čo plánujem s koňom robiť ?

Koňa môžeme mať pre každodenné potešenie a pohladkanie alebo cieľavedomé jazdenie a dokonca aj na prácu. Jazdenie môže byť rekreačné / parkúr / drezúra / v prírode / na dostihy, atď. Odporúčam pozrieť najznámejší bazár Bazoš, na ktorom nájdete ponuky koní, ktoré ľudia podarujú alebo predajú od základnej sumy (cca 300 eur) až po nebesia, ak ide o nejakého šampióna alebo vzácne športové plemeno, kľudne aj do 300 tisíc eur.

Prevádzkové náklady na jedného koňa

1.kategória - Nevyhnutné náklady na život koňa


Celkové nevyhnutné mesačné náklady: 70 - 500 eur

Tak – teraz, keď ste si prečítali tieto odrážky a prešiel vám mráz po chrbte, urobte nádych a výdych a pokračujte v čítaní. V prvej časti návodu sa spomína, že cena sa môže líšiť od toho, či bývate v dome alebo v byte. Či máte koňa ustajneného alebo máte vlastnú stajňu s obrovskou pašou. Najvýhodnejšie je v tomto prípade vlastniť dom, stajňu a výbeh pre kone. Vtedy nemusíte riešiť ustajnenie - čo je asi najvyššia suma zo všetkých nákladov. V takom prípade náklady nepresiahnu mesačne ani 100 eur na jedného koňa. Jediné, čo je potrebné urobiť, je postaviť ohradu, senník, prístrešok (voliťeľné), aby mal kôň kde byť cez deň aj v noci. Náklady na výstavbu už závisia od materiálov a kvality a predstavujú jednorazovú investíciu a občasné opravy. V opačnom prípade, ak ste skôr mestský typ a bývate v byte, tak máte možnosť ustajniť koňa u súkromníka alebo v jazdeckých kluboch alebo väčších, verejne dostupných stajniach. Spomenieme konkrétne možnosti - napr. v Košiciach môžete ustajniť koňa buď v Jazdeckom Klube Slávia, alebo u súkromníka niekde blízko mesta. Ustajnenie znamená, že kôň bude mať zabezpečené všetky základné životné potreby. Je potrebné zvážiť, kto vám čo ponúkne. Niekde dostanete viac služieb, niekde menej. Niekde dostane kôň seno, obilniny, kontrolu 24 hodín denne, výbeh, priestor aby ste mohli trénovať, vlastného kováča, atď. Niekde dostanete menej a niektoré úkony si musíte zabezpečiť sami. Napr.  dopĺňať krmivo, ak chcete jazdiť, musíte koňa preniesť, potrénovať a potom vrátiť, atď. Ďalšia vec na zváženie je diaľka - ako ďaleko od vášho bývania bude kôň ustajnený a či sa vám oplatí za ním dochádzať. Je lepšie sa zamyslieť, či dám napr. 200 eur za ustajnenie za mesiac a 80 eur za dochádzanie za koňom, alebo radšej 300 eur za ustajnenie a mám ho o dve ulice ďalej od svojho bytu. V prípade domáceho ustajnenia tieto otázky riešiť nemusíte :) 

2.kategória - Veterinár

Keďže kôň má vlastnú hlavu a niekedy urobí niečo nevyspytateľné, dostane sa do konfliktu s inými koňmi alebo sa objavia iné zdravotné ťažkosti, do hry vstupuje veterinár. Ak sa rozhodnete pre koňa, vždy je potrebné mať rezervu aj na vyplatenie veterinára. Veterinár vždy príde za vami a koňa obhliadne – vy prídete za ním len v prípade operačného zákroku. Strašiť nikoho nebudeme, resp. netreba myslieť negatívne, ale je potrebné rozmýšľať triezvo a pripraviť sa aj na neočakávané. Uvedieme príklady súm za veterinára - 900 eur za veľmi vážny stav, keď kôň dostal koliku (tráviace ťažkosti), alebo aj 3500 eur za rok kvôli operáciám s nohou, keď sa kôň porezal na elektrickom plote. To hneď neznamená, že sa podobné veci budú stávať často aj vám a veterinára budete musieť volať každý mesiac. Odporúčame mať vždy aspoň 1000 eur ako rezervu ak by niečo vybehlo.

Na Slovensku veterinári vykonávajú aj zubnú činnosť. Pod zubnou činnosťou si predstavte brúsenie zubov aspoň raz za dva roky. Koňom celoživotne rastú zuby, pretože ako vieme, sú to bylinožravce a tráva obsahuje látky, ktoré "opotrebúvajú" zuby, čiže ich skracujú. Avšak odkedy kôň nie je divoký, nemá si ako obrúsiť svoje zuby prirodzene a preto je to potrebné urobiť veterinárom. Ak by sa zuby nekontrolovali, kôň by nevedel správne prežúvať trávu, bránil by sa zubadlu, bol by nervózny. Problémy so zubami sa prejavia chudnutím a vypadávaním potravy z papule. Oprava zubov zahŕňa brúsenie a v istých prípadoch aj trhanie zubov navyše.

3.kategória - Preprava koňa

Ak plánujete prevážať koňa, je potrebné mať prepravník (alebo Hänger - z nemčiny príves). Ten napojíte na auto, ktoré musí mať namontované ťažné zariadenie a aj výkon (čiže žiadna Fábia 1.2 HTP). Typický príklad áut, ktoré sa používajú na prepravu sú Mitsubishi Pajero, Ford Kuga, Toyota Hilux, Seat Alhambra, VW Tuareg, Land Rover, atď. Záleží, akú hmotnosť bude mať prepravník a kôň? Záleží. Hmotnosť koňa + hmotnosť prepravníka = hmotnosť, ktorú budete ťahať za sebou. Pozor, to nie je všetko. To, či naozaj môžeme ťahať za autom takúto hmotnosť nám povie údaj v technickom preukaze. V ňom nájdeme dva údaje: Najväčšia celková prístupná hmotnosť pripojeného vozidla brzdeného a nebrzdeného. Tieto údaje sa líšia a preto sa zameriame na údaj brzdeného, pretože prepravníky na kone sú brzdené. Majte na pamäti, že nie je dôležité rozbehnúť sa, ale zabrzdiť (pre predstavu - porovnanie brzdnej dráhy naloženého a nenaloženého kamióna). Cena prepravníkov sa líši. Odporúčame pozrieť bazár, kde sú ceny od 1000 eur vyššie. Ak koňa prepravovať neplánujete, resp. možno len veľmi striedmo, existuje služba prepravy koní. Ceny sa pohybujú od 50 centov / km.

Detailnejší návod na prepravu koní nájdete v našom druhom návode - Kompletný návod ako začať ťahať príves s koňom

4.kategória - Základná výbava pre prácu s koňom

Jednorazová investícia v prípade, ak sa rozhodneme, že koňa nechceme len chovať, ale budeme na ňom aj jazdiť. Časom sa je potrebné niektoré veci meniť či už kvôli opotrebovaniu alebo zmene vonkajšej stavby koňa. 

Základná výbava pri ustajnení:

Základná výbava pre jazdenie:
Všetky tieto časti tvoria dokopy sumu asi 350 eur - tu veľmi záleží, čo si vyberiete - značka a kvalita urobí veľký rozdiel, takže sa cena môže vyšplhať aj na tisíce. Poznámka, kôň sa do ôsmeho roku života mení a môže sa stať, že zmenami v jeho štruktúre tela prestane sedieť sedlo, uzdečka, ohlávka bude malá, podbrušník krátky, atď. 


5.kategória - Doplnky, vonkajšia starostlivosť + služby navyše

Vo svete ,,koniarov" existuje množstvo prípravkov na skrášlenie koňa, starostlivosť o kopytá, česanie, umývanie atď. Niekto tieto prostriedky vôbec nepotrebuje a niekto ich využíva každý deň - odporúčame pozrieť Youtube a videá, kde sa čistia kone - ,,horse care". (Priemerná žena má v kúpeľni menej doplnkov a šampónov, ako niektorí používajú v rámci starostlivosti o svojho miláčika). Taktiež existuje aj konský chiropraktik, ktorý ak má kôň isté zdravotné problémy, napr. stuhnutý chrbát, krk, problémy s nohami, môže pomôcť a bude potrebné ho volať každý pol rok alebo rok. Ak kôň nejaví žiadne známky problémov, nie je potrebné si robiť starosti, ale kontrola od chiropraktika môže odhaliť skryté problémy alebo problémy, ktoré by by sa mohli objaviť neskôr.

Postup pri zaobstarávaní koňa

 1. Chcem koňa
 2. Zistím, akú dennú starostlivosť kôň potrebuje - viem ju zabezpečiť ?
 3. Zistím, kde ho môžem ustajniť - doma (potrebujem ešte aspoň jedného koňa) ? zaplatím za službu ustajnenia ?
   • Pozor pri ustajnení doma na zákon § 127 občianského zákonníka
 4. Po zvážení bodov 2. a 3., viem to finančne a časovo zvládnuť ?
  1. Modelová situácia č.1 - koňa (aspoň dvoch) budem mať doma, je potrebné ráno a večer sa o nich postarať, v prípade choroby alebo odcestovania ma vie niekto zastúpiť, kone majú výbeh, dostatok vody 24 hodín denne a stajňu poprípade prístrešok
   • ak budete mať koňa doma, je potrebné si registrovať farmu - Návod TU
  2. Modelová situácia č.2 - koňa budem mať v ustajnení, zvládnem finančne pokryť mesačné ustajnenie a viem za ním dochádzať niekoľko krát do týždňa
 5. Mám niekoho, kto so mnou pôjde koňa vybrať 
 6. Mám niekoho, kto mi koňa privezie (je možné sa opýtať aj predávajúcich)
 7. Zvládnem výchovu koňa sám alebo s niekym
 8. Mám potrebné základné vybavenie pre manipuláciou s koňom
 9. Mám vybaveného podkúvača a veterinára (podkúvača určite a veterinára je potrebné si zistiť akí sú v okolí)
 10. Ak chcem aj jazdiť, dokážem jazdiť sám alebo pod dohľadom nejakého trénera
 11. Pozriem si bazoš, opýtam sa známych, pozriem Facebookové skupiny a nájdem si vysnívaného koňa, prepošlem osobe s väčšími skúsenosťami, poradím sa
 12. Idem si pozrieť koňa, podľa potreby si ho vyskúšam, opýtam sa na históriu, privediem aj veterinára nech ho prezrie
 13. Dohodnem sa s predávajúcim na zmluve o predaji koňa - predloha - TU
 14. Prenesiem koňa do cieľovej destinácie
 15. Vyplním tlačivo na prepis koňa pre Centrálny register koní na Slovensku - Podľa návodu - TU
 16. Užívam si nového člena rodiny :)

Záver

Zhrňme si teraz všetky tieto informácie do niekoľkých viet. Vlastniť koňa nie je až tak nereálne, je však potrebná dôkladná príprava, zváženie pre a proti a hlavne rozhľad do budúcnosti. Kôň sa dožíva 25 - 30 rokov a preto je potrebné si dobre premyslieť, či sa neplánujete niekde odsťahovať alebo stráviť čas v cudzine a o vášho koňa sa nebude mať kto postarať. Ak sa rozhodnete pre ustajnenie na vlastnom pozemku, napr. vedľa domu, nezabúdajte, že kôň je zviera stádové, takže vo svojej prítomnosti by mal mať ešte aspoň jedného koňa. Kôň dokáže zmeniť náladu, ak je celý deň sám, môže chytiť aj depresiu a byť veľmi nepríjemný (sú prípady, kedy kvôli samote kôň dokáže byť nervózny a človeku s ľahkosťou ublížiť pri činnostiach, pri ktorých by bol inak kľudný). Ak ste sa teraz zľakli, že náklady budú tým pádom dvojnásobné, pretože si budete musieť obstarať aj kamaráta - nemajte starosti, cena nerastie lineárne s počtom chovaných koní. Kôň sa vždy dá predať alebo darovať. Vždy je dobré mať rezervu pre prípad problémov a následného vyplatenia veterinára. Čo však prevyšuje všetky údaje a sumy, spomenuté v článku, je chcenie a láska k zvieraťu. Ak chceme na koni jazdiť aj súťažne, potrebujeme minimálne rok, kým sa človek s koňom zoznámi, natrénuje, získa licenciu, prihlási sa do klubu atď. Ďalšie detaily ohľadom jazdenia a súťaženia sú na stránke Chcem jazdiť a súťažiť .

Na záver ešte pridám pár vlastných odpozorovaných skúseností: Ak sa chceme dostať do sveta chovu a jazdenia koní a nikdy predtým sme to nerobili, odporúčam nájsť si najprv jazdeckú školu a postupne napredovať. Kone v jazdeckých školách sú väčšinou kľudné, prežili si viacej jazdcov a sú iné, ako keď niekto chová svojho vlastného miláčika. Sú vhodné pre začiatočníkov a veľa vás naučia. V jazdeckej škole je vhodné stráviť aspoň rok (ak je človek šikovný a fyzicky zdatný), poprípade dva roky učením sa jazdiť. Potom je najlepšie prenajať si koňa aspoň na rok (naučíte sa viac o chove, starostlivosti a prípadných problémoch - to je tá ťažšia časť, jazdenie je tá ľahšia) a až potom si zaobstarať vlastného. Pri prenájme si človek uvedomí, či fakt chce vlastniť koňa, alebo by mu to spôsobilo viac problémov ako radosti. Čiže - ak dobre počítame, aspoň dva roky by bola vhodná doba učiť sa jazdiť a prihliadať na chov a starostlivosť o kone. Až bude istota, že to zvládnete, vtedy si môžete svojho nového kamaráta zaobstarať.

Odporúčaná literatúra nie len pre začiatočníkov (odporúčam prečítať predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu):

MOJE POLOŽKY Inzerát v bazári Novú Stajňu Novú Službu Novú Udalosť