História

Nepriamy dôkaz ukazuje, že človek začal používať koňa už v roku 6000 pred nl. Predpokladá sa však, že jazda na koni mohla začať okolo roku 4500 pred naším letopočtom. Výkresy koní existovali už v roku 3000 pred nl. Výstrih z vozu vychádzajúci z koňa videný v jaskyniach je tiež možné vysledovať do doby bronzovej. Avšak najskorší záznam jazdy na koni, ktorý sa nachádza v hrobe v Egypte, sa považuje za dátum okolo roku 1600 pred naším letopočtom. V týchto časoch Egypťania väčšinou používali konské vozidlá na účely boja okrem dopravy. Anglické jazdectvo je formou jazdy na koni, známy po celom svete. Tento termín je považovaný za skladbu dvoch slov, pretože mnohé jazdecké krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko alebo Španielsko už po stáročia používajú rovnaký štýl jazdenia. Sedlá v rámci rôznych takzvaných anglických disciplín sú navrhnuté tak, aby umožnili koni slobodu pohybu optimálnym spôsobom pre danú úlohu, od klasickej drezúry až po dostihy. V dnešnej dobe si môžete vybrať pre dostihy pre rekreáciu, cvičenie, alebo dokonca športovú kariéru. Okrem toho, že je to skvelé cvičenie, jazda na koni na holom chrbte je užitočným prostriedkom na to, ako udržať správnu rovnováhu.

Disciplíny

Najznámejšie disciplíny

Menej známe disciplíny (rekreačné)

Základná výbava jazdca

Nielen kôň, ale aj jazdec musí byť správne vystrojený pri jazdení. Jazdecká výstroj je potrebná pre bezpečnejšie a komfortnejšie strávený čas v sedle.

Jazdecká prilba

Najdôležitejšia ochrana jazdca, ktorú netreba podceňovať. Prilba by mala byť povinnou súčasťou každého jazdca nielen dieťaťa, ale aj dospelého človeka. Predsa len netreba jazdu na koni preceňovať, pretože nikdy neviete čo sa môže stať. V prípade pádu vám môže prilba zachrániť dokonca aj život. Pre začiatočníkov stačí dobre padnúca prilba nie príliš veľká, ale ani malá. Pokročilý jazdci by mali mať prilbu s odvetrávacím systémom a mnohými ďalšími funkciami pre vyššiu bezpečnosť.

Jazdecké nohavice – rajtky

Sú to pohodlné nohavice špeciálne určené pre jazdcov. Rajtky zabezpečujú pohodlné, nešmýkajúce sa sedenie v sedle. Je ich veľa druhov od rajtiek s plným sedom, cez rajtky s polstrovaním na kolenách, termo a vodeodolné rajtky. Nemajú vnútorne švy, ktoré by jazdca mohli pri jazdení tlačiť a pekne priliehajú k sedlu.

Jazdecká obuv (pérka alebo jazdecké čižmy)

Na výber je viacero variant. Základom je bezpečná protišmyková hladká podrážka. Najlepšie sú nízke čižmy v kombinácii s chapsami. Sú pohodlné na nosenie, jazdenie i na prácu s koňom zo zeme. Vysoké jazdecké čižmy sú predovšetkým vhodné na preteky. Jazdecká obuv je dôležitá už len z toho hľadiska, že na vnútornej strane sa nenachádza zips, ktorý by mohol rušiť koňa pri práci. V zime sa používajú termo čižmy ktoré Vás ochránia pred mrazmi.

Chapsy

Známe aj ako holenné chrániče (pôvod zo Španielčiny - Chapajeros, skrátene chapsy - čapsy). Používajú sa na pérka alebo nízke jazdecké čižmy. Chránia nohy pred odrením o sedlo alebo strmeňové remene. Nahradzujú jazdecké čižmy, sú vzdušnejšie a preto aj viac obľúbené ako vysoké čižmy. Majú zapínanie na suchý, alebo klasický zips. Chapsy sa v anglickom jazdení často označujú aj ako minichapsy pretože chapsy sú pôvodom dlhé a zakrývajú celé nohy od opaska až po topánky - tie sa používajú vo westernovom jazdení.

Jazdecké rukavice

Dôležitá súčasť jazdeckej výbavy, ktorá sa odporúča hlavne v zime, no ani v lete nie sú na škodu. Na zimu sú vhodné zateplené a na leto zasa tenké rukavice, ktoré chránia ruky pred odrením od oťaží. Existuje obrovský výber jazdeckých rukavíc, v rôznych farebných prevedeniach takže každý si príde na svoje.

Chránič chrbta

Bezpečnostná vesta alebo korytnačka. Nie je to síce povinná súčasť výbavy, no v jazdeckých školách ho môžeme vidieť čoraz častejšie. Jazdecká vesta poskytuje jazdcovi maximálnu ochranu hrudníka a chrbtice. Na používanie vesty si jazdec zvykne veľmi rýchlo. „Korytnačka“ slúži na ochranu chrbtice pred poškodením a možno ju nosiť aj pod bundou.


Základná výbava koňa

Sedlo

Anglické sedlo môže byť skokové, drezúrne alebo všestranné. V jazdeckých školách sa väčšinou používajú všestranné. Takéto sedlo slúži k základnému skokovému a drezúrnemu výcviku jazdca alebo aj k vychádzkam.

Základné zloženie anglického sedla – kostra sedla, predná a zadná rázsocha, posedlie, sedlový vankúš, veľké a malé stranice, remene na podbrušník, strmeňový zámok, remeň, strmene, spodné stranice, kolenná opierka a podbrušník s prackami.

Uzdečka

Je vhodná pre základný výcvik. Je jedným z hlavných komunikačných prostriedkov medzi koňom a jazdcom. Pre správne ovládanie koňa pri jazde je dôležité zvoliť správny typ a tvar. Treba dbať na to, aby koňovi uzdečka perfektne sedela bola pohodlná a príjemná.

Základné časti – nátylník, čelenka, lícnice, nánosník, zubadlo a oťaže.

Podsedlovka

Neodmysliteľná súčasť pri sedlaní koňa. Existujú rôzne typy podsedloviek, rôznych tvarov, farieb,s rôznym prešívaním, ozdobným obšívaním, alebo s priestorom na meno koňa. Môžu byť hrubšie, tenšie spolu aj s „baranom“. Pod sedlo sa zvykne používať aj baran alebo gélová podložka, aby koňa sedlo netlačilo.

Ohlávky a vodítka

Slúžia predovšetkým na vodenie a čistenie koňa. Môžu byť kožené, nylonové alebo povrázkové (parelky).

Ušaňa / Čabraka

Slúžia na ochranu uší pred hmyzom a vetrom, predovšetkým v lete. Tu taktiež existuje nespočetné množstvo farieb, do ktorých môžete svojho koňa zladiť.

Gamaše a bandáže

Gamaše sú určené na ochranu nôh koní, ktoré pravidelne trénujú. Vhodné sú aj pri práci s lonžkou a na voľno. Bandáže môžeme väčšinou vidieť na drezúrnych súťažiach alebo pri tréningu drezúrnych koní.

MOJE POLOŽKY Inzerát v bazári Novú Stajňu Novú Službu Novú Udalosť