Výstava koní pri Animal Tech Brno

  V dňoch 12.-15.5.2019 sa na Brnenskom výstavišti konal medzinárodný veľtrh Animal Tech pre živočíšnu výrobu. Pri tomto veľtrhu sa konala tiež Národná výstava hospodárskych zvierat a Národná výstava poľovníctva. Boli sme pri tom, no čo nás najviac zaujímalo, bola Výstava koní.

  V areáli Brnenského výstaviska si prišli na svoje ako odborníci, tak aj nadšenci, či rodiny s deťmi. Ako uvádzajú stránky výstaviska, nosnými témami boli chovateľstvo, genetika, veterinárne lekárstvo, technológie a poľnohospodárska technika pre živočíšnu výrobu, a toto všetko sme v Brne vskutku mohli nájsť. Videli sme obrovské množstvo hovädzieho dobytka a všemožného príslušenstva k nemu, v pavilóne poľovníctva sme okrem pušiek, poľovníckych odevov, či divinovej reštaurácie našli aj výrobky z medu a príslušenstvo pre včelárov, dozvedeli sme sa mnoho o rôznej poľnohospodárskej technike od traktora po obrovské zložité mechanizmy, ktoré dokážu hromadu funkcií, zastrieľali sme si z luku, dobre sa najedli, a hlavne sme sa pokochali pohľadom na nádherné kone.


V pavilóne poľovníctva sa nachádzala veľká časť venovaná včelárstvu

  Výstava koní sa konala v pavilóne F, kde sme okrem krásnych tátošov mohli nájsť aj ovce, kozy, či ošípané. Čakalo na nás mnoho stánkov, ktoré ponúkali sortiment od krmív pre zvieratá, výživových doplnkov, cez dekoračné predmety, až po výrobky z pravej vlny. Mohli sme sledovať celý proces od strihania ovce až po výrobu priadze, prácu kováča, povoziť sa na koňoch, alebo proste presedieť celý deň na tribúne a sledovať program nabitý chovateľskými a jazdeckými ukážkami.
A ak hovoríme o nabitom programe, naozaj nepreháňame. Od skorých doobedných hodín až do tých neskorých poobedných sa bolo na čo dívať. Malé šikovné poníky v aréne striedali honosné ťažné kone, hneď na to sme dostali dávku elegancie v podobe predvedenia Shagya arabských krásavcov, a kým sme rozjímali nad ich ladnosťou, tak nás hneď uchvátil štvorzáprah starokladrubských koní.


Chovateľská ukážka Minihorse


Poďme ale po poriadku.

  Každý deň v pavilóne F začínal chovateľskými prehliadkami plemien. Mohli sme sa stretnúť s plemenami koní, ktoré stretávame často, ale aj s tými, ktoré len tak zo dňa na deň neuvidíme. Videli sme teda klasickejšie plemená ako shetland pony, shagya arab, hafling, či ťažné kone, ale aj u nás vzácnejšie plemená ako frízske kone, lusitano, fjordský pony, alebo shire, no a predviedli sa nám aj oslíky pána Kováře, alebo zo Zoochovu Kružberk. Kone boli predvádzané podľa štandardov jednotlivých plemien, každá ukážka teda vyzerala inak, a nedávala divákovi možnosť nudiť sa.


Lusitánsky žrebec Lidador dos Pardinhos

  Potom už v hlavnej aréne nasledovali jazdecké ukážky, no a v tejto časti programu už si prišiel na svoje naozaj každý. Mohli sme sledovať nádherne zladené, elegantné frízske kone v drezúrnych ukážkach, prirodzenú komunikáciu medzi koňom a človekom, ukážky westernových disciplín, ale aj parawesternu, čakali na nás tiež ukážky voltížu z veľmi úspešného TJ Lucky Drásov, ale predstavila sa aj šikovná skupina s paravoltížom. Ukážky pokračovali pôsobivým predstavením ťažných koní v ťahu klady, ale aj elegantných welsh cobov v ľahkom záprahu. Príjemný pohľad bol tiež na už spomenutý štvorzáprah starokladrubských koní z Národného žrebčína Kladruby nad Labem. Žrebčín nám predviedol tiež barokovú „PAS DE DEUX“ jazdu v dámskom sedle.


Jan Vávra a majestátny frízsky kôň Van Stal Jaegerhof
Parawestern - ukážka reiningu


Kone plemena Welsh Cob predviedli svoju šikovnosť v záprahu

  Kto má rád adrenalín, určite si nenechal ujsť predvedenie disciplín Extreme trail, Working Equitation, či konské pólo. Disciplíny Extreme trail a Working Equitation sú u nás pomerne nové, ale tešia sa obrovskej obľube. Zatiaľ čo Extreme trail je disciplína westernová, Working Equitation k nám prichádza z krajín Južnej Európy. Nájdeme v nich mnoho zaujímavých, ale aj záludných prekážok, no a vo Working Equitation sa nám k tomu pridá aj drezúrny test, ktorý overí prijazdenosť koňa na obdĺžniku. V ukážke Working Equitation, ktorú priniesol spolok "Czech Society for Working Equitation", sa nám v Brne predviedol biely lusitánský valach Ahoto importovaný z Portugalska, ktorý sa účastnil najvyšších drezúrnych súťažiach Grand Prix s portugalským jazdcom Pedrom Torresom a získal vysoké ocenenia z prestížnej portugalskej prehliadky koní Golega, ale aj 18ročný valach plemena norik Henk, ktorý nám dokázal, že táto disciplína je naozaj pre každého.
Konské pólo je pre zmenu šport dobre známy, no napriek tomu sa v Českej republike ešte len rozvíja a hľadá svojich nadšencov. Kone v týchto disciplínach musia byť perfektne prijazdené a v každom ohľade rešpektovať a poslúchať svojho jazdca. Jazdec a kôň si musia navzájom veriť, a výsledkom týchto, nazvime to, kritérií, je jazdecká dvojica, ktorá predvádza náročný šport bez obtiaží a je radosť sa na ňu pozerať.


Známy lusitánsky valach Ahoto v ukážke Working Equitation

  Medzi ďalšie zaujímavé čísla patrili pomaľované koníky, na ktorých nám boli demonštrované kostra a svaly koňa v pohybe. Mohli sme sledovať, čo sa deje „vo vnútri“ koňa počas klusu, cvalu, skoku, prechode cez kavalety, alebo cúvaní.


"Kosti a svaly v pohybu"

  Divácky veľmi atraktívne bolo predstavenie Jazdnej polície Brno. Tu sa nám ukázali kone v ťažkých skúškach pri prechode popod plachty, či skokmi ponad oheň, kde museli ukázať svoju odvahu a poslušnosť jazdcovi.


Jazdná polícia Brno predviedla náročné prvky


  Keď sa dni prehupli do poobedia, obrovským lákadlom pre divákov sa stalo predvedenie trojnásobnej víťazky veľkej pardubickej Orphee des Blins. S žokejom Jánom Faltejskom sa na pardubickej steeplechase držala na vrchole v rokoch 2012, 2013 a 2014. Dnes už je táto krásna kobyla na dôchodku, no pozornosť vo veľkej aréne na Brnenskom výstavišti si užívala plnými dúškami.


Trojnásobná víťazka Veľkej Pardubickej Orphee des Blins


  Nádherný pohľad sa nám naskytol tiež pri ukážke tradičného portugalského jazdectva Petry Škrabalovej, neprehliadnuteľnú a skvele zohratú štvorylku predviedli Kinské kone, najlepšia česká drezúrna jazdkyňa Pavla Rubičková nám ukázala drezúru najvyššieho stupňa Grand Prix so svojimi lusitánskymi koňmi Centauro dos Reis a Destino dos Pardinhos, no a v neposlednom rade za zmienku stojí určite aj prezentácia Konskej záchranky, ktorá má svoje stále miesto na Klinike koní v Brne a pomohla už nespočet koňom v ťažkých chvíľach.


Petra Škrabalová s kobylou Enfatica predviedli ukážku tradičného portugalského jazdectva


Elegantná štvorylka Kinských koní


Úspešná drezúrna jazdkyňa Pavla Rubičková a lusitánsky žrebec Destino dos Pardinhos

  Popri hlavnej aréne prebiehal program aj v kruhovke, kde sme mohli sledovať napríklad komentované ukážky hiporehabilitácie, oboznámiť sa s rôznymi charitatívnymi projektami, pozrieť si prácu s koňom vo voľnosti, alebo povoziť naše ratolesti na koni. Pre deti bol pripravený detský kútik John Deere, kde mohli tí najmenší nasadnúť na šľapací traktor, a tí trochu starší vyskúšať si ovládanie traktora na simulovanej obrazovke.

  Celý program bol doprevádzaný odborným a veľmi profesionálnym komentárom, teda diváci boli vždy dobre informovaný o tom, na čo sa práve dívajú. Celkovo na nás spravila dojem výborná organizácia a príjemné dodržovanie harmonogramu, vďaka čomu sme si pokojne mohli odbehnúť na pivo, či dobré jedlo, ktoré na nás čakalo na každom rohu výstaviska.

 

Namotivovaní? Najbližší Animal Tech v Brne si už určite nenechajte ujsť, my tam iste budeme s vami.Veronika Borzová


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!