Imprintingový odchov žriebät alebo ako vychovať kľudnejšieho koňa

Imprinting perióda je obdobie, v ktorom dochádza ku vpečateniu podoby matky, súrodencov a k tvorbe určitých návykov. 
Pri koňoch nastáva tesne po pôrode a trvá 2 hodiny po narodení. Volá sa to rigidny imprinting.
Keď má mláďa v tomto období dostatok podnetov, dochádza k uvoľneniu kortikosterónu do krvného riečiska a k ovplyvneniu mozgovej činnosti.
Aktivita hypotalamu vedie k pokojnejšiemu správaniu zvierat v dospelosti, k rozvoju ich motoriky, psychiky a k väčšej sebadôvere. Nervový systém je lepší pri záťažových situáciách a oveľa menej podlieha pôsobeniu stresu. Imprinting, ktorý sa vykonáva neskôr ako dve hodiny po pôrode nazývame prolongovaný.
Autorom tejto metódy je veterinár Robert Miller,DVM. Vychádzal z etologického poznatku, že návyky, ktoré mláďa získa v kľúčových obdobiach zostanú trvalo zafixované v jeho vedomí - v takzvanej imprintingovej mape. Táto problematika patrí medzi odborné oblasti odchovu. V dospelosti koňa má pozitívne výsledky.

Hlavnou podstatou je súhrn jednoduchých a zrozumiteľných podnetov a kontakt s predmetmi alebo tvomi, s ktorými sa kôň bude počas života bežne stretávať. Dôležitý je prístup chovateľa. Len tak získame trpezlivého, pokojného, dobre trénovateľného a vysoko výkonného koňa.

Uplatňovaním tejto metódy žriebä pripravíme na neskoršie úkony, ako je sedlanie, uzdenie, meranie teploty, podkúvanie, čistenie a pod.Žriebä sa rodí so schopnosťou rýchleho pohybu, je to vrodená vlastnosť, pretože v divej prírode je ohrozované dravcami. Žriebä sa po dvoch hodinách postaví na nohy a za pár hodín je schopné cválať za stádom.

Z praxe vieme, že chovatelia nechávajú žriebä pri kobyle osamote prvé dni, ale Miller prišiel z inými skúsenosťami. Zistil, že žriebätá s ktorými prichádzal do kontaktu pri veterinárskych úkonoch hneď po pôrode sa dali oveľa ľahšie ošetrovať a mali viac dôveru.

Tým, že k žriebätám chodil už po pôrode, tak im vpečatil svoju podobu a vytvoril si s nimi silnú emocionálnu väzbu - pritom sa vôbec nenarušila dôvera medzi kobylou a žriebätkom.

Žriebätá s ktorými pracoval až vo veku 3 mesiacov, si väzbu k jeho osobe nevytvorili. V praxi sa mnoho žriebät začne vychovávať až po odstave, čo je vo veku 5 -6 mesiacov. No žiaľ, vtedy sa až ukáže, že sa všetkého bojí a začne bojovať zo všetkým s čím sa stretne, pretože na to nebolo pripravené už od narodenia.

V rámci tejto metódy - impritingu - najprv musíme vychovať kobylu, aby sa nebála, aby sa dala bez problémov chytiť vo výbehu, aby si nechala nasadiť ohlávku a pokojne stála pri úkonoch. Zle vychovaná kobyla, prenesie všetky zlozvyky na svoje žriebä. Žriebä zoznamujeme so všetkým, s čím by sa mohlo počas svojho života stretnúť.

Pôsobením nebolestivých podnetov znížime citlivosť niektorých častí tela žriebäťa. Podnety nesmú u žriebäťa spôsobiť strach. Úkony musia byť isté, šetrné a bezbolestné. Dôležité je tieto úkony opakovane vykonávať až do prijazďovania koňa.

V nasledujúcom článku si popíšeme lekcie z ktorých imprintingový odchov žriebät má pozostávať. 

Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!