Aj kone potrebujú zubára

Hovorí sa, darovanému koňovi na zuby nepozeraj. Ale, keď už ho máte doma pre istotu mu predsa len dajte zuby skontrolovať. Zuby u koňa majú dôležitú úlohu v príjímaní a spracovaní potravy. Z rôznych ochorení zubov môže mať váš kôň nečakané komplikácie. 
Zubári koní sú väčšinou, teda aspoň na Slovensku veterinárni lekári, ktorí sa na to špecializujú už na štúdiu. 
Konské zuby sa menia počas ich celého života, preto je možné určiť vek koňa podľa ich zubov. Zuby sa opotrebovávajú a preto potrebujú občasné ošetrenie, pretože pri opotrebovaní sa môžu vytvárať ostrá hrany, ktoré neskôr spôsobujú poranenia. 
Tak ako u ľudí aj koňom môžu zuby vypadávať. Preto niektoré staré kone, už nemajú všetky zuby a ťažko sa im prijíma a spracuváva potrava. 
Niektoré ťažkosti zo zubami sa môžu prejavovať rôznym správaním, ktoré je atypické u daného koňa. Napríklad, prehadzovanie hlavy, cúvanie, vyplazený jazyk, hryzenie do zubadla alebo iných vecí. 
Mladé kone môžu strácať svoje mliečne zúbky. Samozrejme je, že mu narastú nové. Niekedy je však problémom to, že môže vyrásť nerovnomerne, poprípade môže mať problém s prerezaním a to môže spôsobiť infekciu. 
Pri takto neželanej situácii môže mladý kôň hádzať hlavou, zle prežúvať, má zápach z pysku, nadmerne slintá a pení, poprípade odmieta prijímať potravu. 
Vlčie zuby sa vyskytujú väčšinou u žrebcov, kobyla máva 36 zubov v dospelosti. Vlčie zuby sú veľmi malé zuby umiestnené pred druhým premolárom. Zriedkavo sa objavujú v dolnej čeľusti. Kôň môže mať jeden až štyri alebo aj žiadne vlčie zuby. Aj keď nie všetky vlčie zuby sú nepríjemné, veterinári ich bežne odstraňujú, aby zabránili bolesti.

Zuby u žriebäťa:

Zuby mliečne

1. rezáky (centrálne)

Narodenie alebo 1. týždeň

2. rezáky (medzi)

4-6 týždňov

3. rezáky (rohy)

6-9 mesiacov

1., 2. a 3. premolár (lícne zuby)

Narodenie alebo prvé 2 týždne u všetkých premolárovZuby u dospelého koňa:

Trvalé zuby

1. rezáky (centrálne)

2 1/2 roka

2. rezáky (medzi)

3 1/2 roka

3. rezáky (rohy)

4 1/2 roka

Špičáky (uzda)

4-5 rokov

Vlčie zuby (1. premolár)

5-6 mesiacov

2. premolár (1. lícne zuby)

2 1/2 roka

3. premolár (2. lícne zuby)

3 roky

4. premolár (3. lícne zuby)

4 roky

1. stoličky (4. lícne zuby)

9-12 mesiacov

2. stoličky (5. lícne zuby)

2 roky

3. stoličky (6. lícne zuby)

3 1/2 - 4 roky


Chovné kone sa vyberajú bez zreteľu na to, aké majú zuby, alebo aké mali zuby ich predkovia. Preto je dôležité dbať o pravidelnú kontrolu zubov počas života koňa. 
Kôň so zdravími zubami je aj prospešnejší, lepšie prijíma a spracováva krmivo, tým pádom vie lepšie využiť prijaté krmivo na energiu a tým sa zlepšuje potencionálny výkon koňa v športe alebo práci. 
Kone sú zvieratá, ktoré sa pasú a prijímajú rastlinnú potravu. Na to majú prispôsobený chrub a zuby. Predné zuby, rezáky slúžia na prerezanie krmovín. Moláre a premoláre so širokými, plochými, štrkovými povrchmi, ľahko rozdrvia krmivo na kašu pred prehltnutím.

Prevencia by mala byť vykonávaná každý pol rok, pri klasickej veterinárnej prehliadke koňa. Pri takejto obhliadke zubov u koňa sa môžu vykonať základné údržby, a to odstránenie zubného kameňa a vyhladenie zubných sklovín. 
K prevencii patrí aj správne kŕmenie. Ľahšie sa skrmuje mäkšie krmivo menej sa dráždi sklovina zubov a tým pádom sa menej opotrebuvávajú. 

Vzhľadom na vek koňa, pripadá aj iná starostlivosť o zuby, tu je niekoľko bodov, ktoré by Vás mohli správne nasmerovať:

 • Žriebä by sa malo vyšetrovať krátko po narodení a pravidelne počas prvého roka, aby sa diagnostikovali a napravili zubné abnormality (existujúce od narodenia).
 • Zistilo sa, že ročné mladé kone majú sklovité hroty dostatočne ostré, aby poškodili tvár a jazyk. Zbrúsenie ich urobí pohodlnejšími.
 • Kone, ktoré idú na výcvik prvýkrát, najmä mladé kone vo veku 2 a 3 roky, potrebujú komplexnú zubnú prehliadku. Mali by sa odstrániť všetky ostré hroty.
 • Kone vo veku od 2 do 5 rokov môžu vyžadovať častejšie zubné prehliadky ako staršie kone. Mliečne zuby majú tendenciu byť mäkšie ako trvalé zuby a rýchlejšie sa im môžu vytvoriť ostré zubné skloviny. Počas tohto obdobia tiež dochádza k mimoriadnemu dozrievaniu zubov. Vylúči sa dvadsaťštyri zubov a nahradí ich 36 až 40 dospelých zubov. Aby sa zabránilo problémom s prijímaním potravy, sú u mladých koní od narodenia do 5 rokov vhodné vyšetrenia dvakrát ročne.
 • Dospelé kone by mali podstúpiť dôkladné zubné vyšetrenie najmenej raz ročne, aby sa zabezpečila včasná diagnostika zubných problémov.
 • Seniorské kone (17 rokov alebo staršie) sú vystavené zvýšenému riziku vzniku periodontálneho ochorenia. Pre úspešnú liečbu musí byť toto bolestivé ochorenie diagnostikované včas. 
 • Kone staršie ako 20 rokov by mali dostávať zubné hodnotenie a výživové poradenstvo najmenej raz ročne, aby si udržali kondíciu a kvalitu života. Pri bežnej starostlivosti o chrup bude veľa koní udržiavať funkčný chrup do svojej tretej a štvrtej dekády života.

Kedy môže ísť o problém zo zubami ?

 • Ak sa kôň začne správať nezvyčajne, mali by sa problémy s chrupom považovať za potenciálnu príčinu.
 • Abnormality by sa mali upraviť a zuby by sa mali udržiavať podľa pokynov.
 • Vlčie zuby sa bežne vytrhávajú, aby sa zabránilo infekcii a bolesti.
 • Sedatíva, lokálne anestetiká a analgetiká môžu koňa uvoľniť a udržiavať ho pohodlnejšie počas  zubných procedúr. Takéto lieky by mal podávať iba veterinárny lekár.
 • Ak veterinár vyhľadá uvoľnený zub, môže ho vytiahnuť. To môže znížiť pravdepodobnosť infekcie alebo iných problémov.
 • V závislosti od stavu zubov vášho koňa môže byť potrebných viac ako jedna kontrola veterinára, aby sa ústa dostali do najlepšieho funkčného stavu.
 • Je dôležité včas zachytiť problémy so zubami. Príliš dlhé čakanie môže zvýšiť obtiažnosť nápravy určitých podmienok alebo dokonca znemožniť nápravu.

VÁŽNEJŠIE ZUBNÉ CHOROBY

Môžu sa vyvinúť vážne zubné ťažkosti, ako sú infekcie zubov a ďasien, extrémne dlhé háčiky alebo prerastanie lícnych zubov a strata alebo zlomenina zubov. Tieto stavy môžu vyžadovať pokročilú starostlivosť o chrup alebo extrakciu kvalifikovaným veterinárom. 

Váš praktický lekár pre kone môže odporučiť najlepšiu liečbu alebo v prípade potreby odporučiť vášho koňa zubnému špecialistovi.Použitá literatúra:
preklad a uprava
https://aaep.org/horsehealth/importance-maintaining-health-your-horses-mouthFor more information, refer to the Official Guide for Determining the Age of the Horse, published by the AAEP. citované dňa 23.11.2020
https://www.thesprucepets.com/essential-dental-care-for-horses-1886863 citované dňa 23.11.2020Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!