‚‚Mamííí ? Nekúpiš mi koníka ?‘‘

Táto magická otázka určite aspoň raz vyliezla z vašej ratolesti - alebo aj priamo z vás (ak si na to teda ešte pamätáte). Buď ste sa zatvárili divne, alebo rýchlo zmenili tému, alebo začali vysvetľovať, prečo sa to nedá. „Možno, že ho to časom prejde. Ale... čo keď nie?!“ V čase, keď tento návod píšem, mám 24, pracujem v IT oblasti a detský sen jazdiť na koni som si splnil len pred 5 mesiacmi (a odvtedy sa od toho neviem odtrhnúť). V dnešnej dobe nájdete viacero jazdeckých škôl a súkromníkov, poskytujúcich rekreačné jazdenie - a tiež aj také, kde sa zapotíte (týmto pozdravujem môjho trénera, pri ktorom mám niekedy pocit, že trénujem na Veľkú Pardubickú). Ak vám ale takáto forma relaxu a adrenalínu nestačí a predsa len by ste sa chceli informovať o tom, čo by znamenalo toto majestátne stvorenie vlastniť, prinášam vám návod, ktorý som sa rozhodol vytvoriť. Nápad vznikol po tom, ako som zistil, že ujo Googeľ mi vlastne dokopy nič nepovedal - a to mi verte, že hľadať v ňom viem. Tak som sa pekne opýtal na Facebooku v jednej veľmi milej súkromnej skupine K-O-N-I-A-R-I, aké je to vlastniť koňa, aké sú náklady, čo to všetko obnáša, čas potrebný na starostlivosť... a tak ďalej. Vopred však upozorňujem, že koňa zatiaľ nevlastním, preto údaje, ktoré nájdete na tejto stránke, nemusia úplne spadať do reality alebo do údajov, ktoré má zaznamenané vlastník koňa, ktorý si toto práve číta. Tieto údaje som zhromaždil asi od 15 ľudí, ktorí museli vytrpieť moje otázky - a za to im veľmi pekne ďakujem. Návod je určený hlavne pre ľudí, ktorí tak, ako ja, nemajú vo svojom okolí žiadnu osobu, ktorej by sa tieto veci opýtali. Určite tu bude odchýlka v údajoch, ktorá zahŕňa predovšetkým to, kde bývate (či v byte, či v dome), či chcete koňa niekde ustajniť, alebo starať sa o neho úplne samostatne... Všetky údaje sú spriemerované a napísaný je skôr rozsah ako fixný údaj.

Predtým, ako prejdeme na cenu za starostlivosť - samotnú cenu za kúpu koníka do tabuliek nezahrniem, pretože tá sa líši od toho, aké plemeno kupujete, či ho chcete len chovať alebo aj na ňom jazdiť. Pri samotnej kúpe však treba zohľadniť zdravotný stav a povahu. Jazdenie môže byť rekreačné / parkúr / drezúra / v prírode / na dostihy atď. Odporúčam pozrieť najznámejší bazár Bazoš, na ktorom nájdete ponuky koní, ktoré ľudia podarujú alebo predajú od základnej sumy (cca 300 eur) až po nebesia (ak ide o nejakého šampióna alebo vzácne športové plemeno, kľudne aj do 300 tisíc eur). Pri kúpe vášho prvého koňa je najlepšie zobrať so sebou skúseného chovateľa koní, ktorý odhalí zdravotné problémy, opýta sa predávajúceho otázky o minulosti koňa, o správaní a ďalších dôležitých vlastnostiach. Určite netreba kupovať koňa len preto, lebo sa mi páči jeho farba a stavba tela. Môže to v budúcnosti urobiť viac trápenia ako potešenia.

Tak teda, poďme si tie náklady na jedného koňa rozdeliť do niekoľkých kategórií:

1.kategória - Nevyhnutné náklady na život koňa

 • Seno - 15 - 50 eur za balík sena (300 kg) / mesiac - cena sa odvíja od toho, v akom ročnom období seno kupujete
 • Vitamíny - cca 10 eur / mesiac - táto položka je voliteľná, záleží od zdravotného stavu koňa, môžete minúť aj viac - alebo nekupovať vôbec
 • Voda - kôň vypije 3 - 7 litrov vody na 100 kg hmotnosti, takže v priemere cca 20 - 35 litrov denne - cena asi 50 centov :)
 • Jadrové krmivo (ovos, jačmeň, atď.) a granule - cca 10 eur mesačne
 • Korektúry kopýt (strúhanie, podkúvanie) - 15 - 60 eur každých 7 - 8 týždňov. Ak chcete dať koňa podkuť, podkovy už niečo stoja. Ak kopytá budete len strúhať (keďže neustále rastú) je to lacnejšie. Kedy koňa podkuť a kedy nie, záleží od zdravia koňa a využitia.
 • Odčervovanie - do 90 eur (1 stojí 45 eur a je potrebné 2x ročne)
 • Ustajnenie - 130 - 400 eur - záleží od lokality, podľa informácií od rôznych ľudí z rôznych oblastí Slovenska to môže byť od 130 eur v Košiciach po 400 Bratislave + v tejto cene môžete (nemusíte) nájsť už zahrnuté niektoré položky, spomenuté vyššie (čiže jadrové krmivo, korektúry atď.)

Celkové nevyhnutné mesačné náklady: 100 - 500 eur

Tak – teraz, keď ste si prečítali tieto odrážky a prešiel vám mráz po chrbte, urobte nádych a výdych a pokračujte v čítaní. Tak ako som napísal v prvej časti článku, cena sa môže líšiť od toho, či bývate v dome alebo v byte, či máte koňa ustajneného alebo máte vlastnú stajňu a kôň vám celý deň strávi na paši. Najvýhodnejšie je v tomto prípade vlastniť dom, stajňu a výbeh pre kone. Vtedy nemusíte riešiť ustajnenie - čo je asi najvyššia suma zo všetkých nákladov. V takom prípade mám informáciu, že náklady mesačne nepresiahnu ani 100 eur. Jediné, čo je potrebné urobiť, je postaviť ohradu, senník, stajňu a ďalšie veci, aby kôň mal kde byť cez deň, ale aj v noci. Tieto náklady už závisia od materiálov a kvality a predstavujú len jednorazovú investíciu (poprípade treba v budúcnosti rátať s opravami). V opačnom prípade, ak ste skôr mestský typ a bývate v byte, tak máte možnosť ustajniť koňa u súkromníka alebo v jazdeckých kluboch. Spomeniem konkrétne možnosti - napr. v Košiciach môžete ustajniť koňa buď v Jazdeckom Klube Slávia, alebo u súkromníka niekde blízko mesta. Ustajnenie znamená, že kôň bude mať zabezpečené všetky základné potreby. Tu záleží, pre akú voľbu sa rozhodnete. Je potrebné zvážiť, kto vám čo ponúkne. Niekde dostanete viac služieb, niekde menej. Niekde dostane kôň seno, obilniny, kontrolu 24 hodín denne, výbeh, priestor aby ste tam mohli trénovať, dokonca aj vlastného kováča atď. Niekde toho však dostane menej a musíte za koňom pravidelne dochádzať, veci doplňovať a ak chcete jazdiť, musíte ho preniesť, potrénovať a potom vrátiť. Ďalšia vec na zváženie je diaľka - ako ďaleko od vášho bývania bude kôň ustajnený a či sa vám oplatí za ním dochádzať. Vtedy je lepšie premyslieť si, či dám napr. 200 eur za ustajnenie za mesiac a 80 eur za dochádzanie za koňom, alebo radšej 300 eur za ustajnenie a mám ho o dve ulice ďalej od svojho bytu.

2.kategória - Veterinár

Veľmi dôležitá a takmer vždy nepríjemná téma. Keďže kôň má vlastnú hlavu a niekedy urobí niečo nevyspytateľné, dostane sa do konfliktu s inými koňmi alebo sa objavia iné zdravotné ťažkosti, do hry vstupuje veterinár. Ten teda vôbec nie je lacný. Ak sa rozhodnete pre koňa, vždy je potrebné mať rezervu aj na vyplatenie veterinára. Veterinár vždy príde za vami a koňa obhliadne – vy prídete za ním len v prípade operačného zákroku. Strašiť nikoho nebudem, resp. netreba myslieť negatívne, ale je potrebné rozmýšľať triezvo a pripraviť sa aj na neočakávané. Uvediem príklady súm za veterinára - 900 eur za veľmi vážny stav, keď kôň dostal koliku (tráviace ťažkosti, ak je kôň kŕmený nevhodnou stravou), alebo aj 3500 eur za rok kvôli operáciám s nohou, keď sa kôň porezal na elektrickom plote. Toto hneď neznamená, že sa podobné veci budú stávať často aj vám a veterinára budete musieť volať každý mesiac, odporúčam však vždy aspoň 1000 eur rezervu na „horšie časy“.

3.kategória - Preprava koňa

Ak plánujete prevážať koňa, je potrebné mať prepravník (alebo Hänger - z nemčiny príves). Ten napojíte na auto, ktoré musí mať jednak namontované ťažné zariadenie a zároven aj nejaký ten výkon (čiže žiadna Fábia 1.2 HTP). Typický príklad áut, ktoré sa používajú na prepravu, sú Mitsubishi Pajero 2.8TDI, Ford Kuga, Toyota Hilux, Seat Alhambra, VW Tuareg, Land Rover, Mitsubishi ASX atď. Záleží, akú hmotnosť bude mať prepravník a kôň? Záleží. Hmotnosť koňa + hmotnosť prepravníka = túto hmotnosť budem ťahať za sebou. Pozor, to nie je všetko. To, či to naozaj môžem ťahať za mojím autom a nepotrebujem k tomu auto silnejšie, mi povie technický preukaz. V ňom nájdeme dva údaje: Najväčšia prístupná hmotnosť pripojeného vozidla brzdeného a nebrzdeného. Tieto údaje sa líšia a preto sa zameriame na údaj brzdeného - pretože prepravníky na kone sú brzdené. Majte na pamäti, že nie je dôležité rozbehnúť a utiahnuť prepravník s koňom, ale dôležitejšie je to ubrzdiť (pre predstavu - porovnanie brzdnej dráhy naloženého a nenaloženého kamióna). Cena prepravníka sa líši, znovu odporúčam pozrieť bazár, kde sú ceny od 1000 eur vyššie. Ak koňa prepravovať neplánujete, resp. možno len veľmi striedmo, tak existuje služba prepravy koní. Ceny sa tu pohybujú okolo 50 centov / km.

4.kategória - Osedlanie koňa

Je to jednorazová investícia v prípade, ak sa rozhodneme, že koňa nechceme len chovať, ale budeme na ňom aj jazdiť.

Základná výbava:
 • Sedlo - od 150 eur vyššie (tam je potrebné pozerať aj na to, aké sedlo mi sadne, či chcem jazdiť anglický alebo westernový štýl...)
 • Ohlávka
 • Podsedlovka
 • Baranček
 • Podbrušák
 • Uzdečka
 • Zubadlo
 • Odpocovacia deka
 • Strmene
 • Strmeňové remene

Všetky tieto časti tvoria dokopy sumu asi 350 eur - tu veľmi záleží, čo si vyberiete - značka a kvalita urobí veľký rozdiel, takže sa cena môže vyšplhať aj na tisíce. Niektoré časti výbavy sa kupujú zvlášť, niektoré zas kúpite ako celok (napr. sedlo s podbrušákom).

5.kategória - Doplnky, vonkajšia starostlivosť + služby navyše

Vo svete ,,koniarov" existuje množstvo prípravkov na skrášlenie koňa, starostlivosť o kopytá, česanie, umývanie atď. Niekto tieto prostriedky vôbec nepotrebuje a niekto ich využíva každý deň - odporúčam pozrieť Youtube a videá, kde sa čistia kone - ,,horse care". (Priemerná žena má v kúpeľni menej doplnkov a šampónov, ako niektorí používajú v rámci starostlivosti o svojho miláčika). Taktiež existuje aj konský chiropraktik.

Záver

Zhrňme si teraz všetky tieto informácie do niekoľkých viet. Vlastniť koňa nie je až tak nereálne, je však potrebná dôkladná príprava, zváženie pre a proti - a hlavne rozhľad do budúcnosti. Kôň sa dožíva 25 - 30 rokov, niektorí aj viac, a preto si treba dobre premyslieť, či sa neplánujete niekde odsťahovať alebo stráviť čas v cudzine a o vášho koňa sa nebude mať kto postarať. Ak sa rozhodnete pre ustajnenie na vlastnom pozemku, napr. vedľa domu, nezabúdajte, že kôň je zviera stádové, takže vo svojej prítomnosti by mal mať ešte aspoň jedného koňa. Kôň dokáže zmeniť náladu, ak je celý deň sám, môže chytiť aj depku a byť veľmi nepríjemný (sú prípady, kedy kvôli samote kôň dokáže byť nervózny a človeku s ľahkosťou ublížiť pri činnostiach, pri ktorých by bol inak kľudný). Preto reči o povahe koňa a o tom, aký je spoločenský či dokáže byť celý život sám alebo niečo také, neprichádzajú do úvahy. Ak ste sa teraz zľakli, že náklady budú tým pádom dvojnásobné, pretože si budete musieť obstarať aj kamaráta - nemajte starosti, cena nerastie lineárne s počtom chovaných koní. Kôň sa vždy dá predať alebo darovať. Chovať ho môžeme so sumou od cca 200 eur (v ideálnych prípadoch niekomu môže stačiť aj 100 eur) až po niekoľko tisíc eur mesačne. Vždy treba mať rezervu pre prípad problémov a následného vyplatenia veterinára. Čo však prevyšuje všetky údaje a sumy, spomenuté v článku, je chcenie a láska k zvieraťu. Ak chceme na koni jazdiť aj súťažne, potrebujeme minimálne rok, kým sa človek s koňom zoznámi, natrénuje, získa licenciu, prihlási sa do klubu atď. Ďalšie detaily ohľadom jazdenia a súťaženia sú na stránke Chcem jazdiť a súťažiť .

Na záver ešte pridám pár vlastných odpozorovaných skúseností: Ak sa chceme dostať do sveta chovu a jazdenia koní a nikdy predtým sme to nerobili, odporúčam nájsť si najprv jazdeckú školu, kde síce budú kone, ktoré si prežili viac jazdcov a sú iné ako keď niekto chová svojho vlastného miláčika a reaguje na všetky veci, ale aspoň sa nezabijete. Tam stráviť aspoň rok (ak je človek šikovný a fyzicky zdatný), poprípade dva roky učením sa jazdiť. Potom je najlepšie prenajať si koňa aspoň na rok (naučíte sa viac o chove, starostlivosti a prípadných problémoch - to je tá ťažšia časť, jazdenie je tá ľahšia) a až potom si zaobstarať vlastného. Pri prenájme si človek uvedomí, či fakt chce vlastniť koňa, alebo by mu to spôsobilo viac problémov ako radosti. Čiže - ak dobre počítame, aspoň dva roky by bola vhodná doba učiť sa jazdiť a prihliadať na chov a starostlivosť o kone. Až bude istota, že to zvládnete, vtedy si môžete svojho nového kamaráta zaobstarať.

Odporúčaná literatúra nie len pre začiatočníkov (odporúčam prečítať predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu):

 • Staráme sa o koňa od Colina Vogela - základy, povinnosti a prehľad o chove koní
 • Horsemanship podle metody Clintona Andersona - pravý horsemanship, kde sa dozviete, ako si vychovať koňa k poslušnosti, docieliť jeho vnútornú pohodu a nadobudnúť silné púto medzi vami a ním už od žriebäťa

Peťka

Super! Konečne stránka kde nájdem fakt všetko.

Naty

Veľmi dobrý nápad. Už nebudem musieť hľadať inzeráty v rôznych odkazoch na facebook-u, všetko nájdem tu.

Janka

Nápad chválim, jazdectvo na Slovensku potrebuje nakopnúť a takýto portál tomu určite napomôže.

Peter

Určite využijem propagáciu nášho ranča cez Vašu stránku. Super!

Martina

Ako veterinárka musím povedať, že sa úroveň vedomostí o koňoch na Slovensku musí zlepšiť. Určite budem rada keď sa zverejnia rôzne náučné články.

Jaroslav

Konečne existuje bazár konských potrieb s rôznymi podkategóriami a ja už nebudem musieť celú večnosť hľadať to, čo potrebujem.

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!

MOJE POLOŽKY Inzerát v bazári Novú Stajňu Novú Službu Novú Udalosť