Working Equitation

Working Equitation spája drezúrnu prípravu s rýchlosťou, obratnosťou a zručnosťou. Táto mladá jazdecká disciplína, ktorá vznikla v štátoch Južnej Európy sa postupne rozširuje do celého sveta, kde nachádza priaznivcov a fanúšikov. Working Equitation – ako už aj samotný názov naznačuje, vychádza z tradície pracovného jazdeckého umenia, kde kone boli využívané hlavne pre prácu na farmách a prácu s dobytkom. Na takéhoto koňa sa kládli vysoké nároky, musel byť spoľahlivý, rýchly a poslušný. Jedná sa snáď o najkomplexnejšiu jazdeckú disciplínu, ktorá preverí prijazdenosť koňa, jeho všestrannosť, dôveru a odvahu. Keďže pri práci jazdci často používali na ovládanie koňa len jednu ruku, pretože druhou napríklad držali laso, otvárali brány.., aj vo Working Equitation sa vo vyšších stupňoch obtiažnosti vyžduje vedenie koňa len jednou rukou.

Súťaž sa skladá zo štyroch častí:
  1. Drezúrny test, počas ktorého je kôň predvádzaný v drezúrnom obdĺžniku na hudbu.
  2. Test ovládateľnosti, v ktorom dvojica prekonáva prekážky, s ktorými by sa jazdci mohli stretnúť pri práci na farme, ako otvorenie bráničky, prechod cez mostík, prenášanie predmetov a pod.
  3. Rýchlostný test, jazdec a kôň prekonávajú rovnaké prekážky ako pri skúške ovládateľnosti, no súťaží sa na čas.
  4. Test s dobytkom, s touto skúškou sa stretneteme len pri súťažiach s vyšším stupňom obtiažnosti. Dvojica musí oddeliť a zahnať vybraný kus dobytka do ohrádky.

Ukážka jedného z najlepších jazdcov sveta

Slovak association for Working Equitation Logo

Slovak association for Working Equitation

Občianske združenie Slovak Association for Working Equitation (SAWE) zastrešuje jazdeckú disciplínu Working Equitation na Slovensku. Založila ho skupina ľudí, ktorých tento šport uchvátil a rozhodli sa ho dostať do povedomia ľudí. Cieľom je spropagovať Working Equitation na Slovensku, rozbehnúť aktívny šport, ponúknuť vzdelávanie. SAWE uvíta ľudí s podobným nadšením pre tento krásny a zábavný šport. Webové stránky sú určené všetkým priaznivcom a jazdcom, ktorí chcú získať viac informácií o tomto športe, a byť pravidelne informovaný o aktivitách.

Pravidlá platné pre SAWE

Medzinárodné pravidlá WAWE (World association for working equitation) v angličtine si môžete pozrieť kliknutím na uvedený odkaz: Stiahnuť

Kontakt

Slovak Association for Working Equitation
Blažice 8
04416 Bohdanovce
 
IČO: 51333546
Oficiálna stránka - sawe.sk
Email - slovakworking.sawe@gmail.com

Novinky, články a udalosti nájdete na oficiálnej stránke SAWE ale aj taktiež na stránke Jazdectvo pre každého
MOJE POLOŽKY Inzerát v bazári Novú Stajňu Novú Službu Novú Udalosť