Westernové jazdenie

Na Slovensku zastrešuje westernové jazdenie asociácia westernového jazdenia, ktorú nájdete na stránke https://www.sawrr.sk/

Tento štýl jazdenia vznikol v Severnej Amerike. Keď ľudia chovali hovädzí dobytok na veľkých farmách, potrebovali oddeliť stádo a pomáhať si pri chytaní dobytka, tak používali ohybné a rýchle plemená koní. Okrem toho kone slúžili aj pri kontrole dobytka na veľkých pastvinách.

Kowboji ako sa nazývali jazdci na koňoch pri dobytku, brali svoje kone ako partnerov, s ktorými potrebovali pracovať vodne aj v noci. Pri práci s dobytkom musí existovať veľmi dobrá spolupráca medzi koňom a jazdcom.

Na tento účel jazdenia sa používali špeciálne plemená koní, ako napríklad Quarter horse, Paint horse, Appolosa a podobne.

Pri westernovom jazdení jazdec sedí v sedle kolmo, prirodzene a používa pomôcky, ktoré sú jemné a nenásilné. Oťaže sú voľné, skladajú sa z dvoch oťaží. Pri jazdení sa používajú len ako pomôcka, ktorá má naznačiť pre koňa na aký smer má ísť.

Pri jazdení je dôležitá správna rovnováha jazdca. Pevný sed a prirodzené držanie tela sú predpokladom správneho jazdenia. Najširšia časť chodidla sa ľahko opiera o strmeň a je rovnobežná s trupom koňa.

Neckreining – nazýva sa tak jazdenie, kde sú vôdzky na krku koňa, ktoré sú voľné a vytvára sa jemné priľnutie s papuľou koňa. Takže, keď jazdec ide do ľavej strany, priloží pravú vôdzku na krk koňa a pravé lýtko pritlačí na bok.

Pri jazdení rozoznávame chody koňa ako krok, klus a cval. U westernového jazdenia je to walk, jog ako pomalý klus a lope ako pomalý cval.

Westernové jazdenie nie je len o zaháňaní dobytka, ale jazdí sa aj súťažne. Preto, aby sa kone pripravili dostatočne na jazdeckú súťaž potrebujú vykonávať určité cviky.

Najzaujímavejším je sliding stop, je to akýsi cvik, kde sa kôň musí zastaviť z rýchleho cvalu. Kôň má pôsobiť uvolnene, má mať vyklenutý krk, ktorý je samozrejme vedení na dlhej oťaži.

Cvik roll back je tiež cvik, ktorý sa vykonáva v cvale, kôň sa z cvalu zastaví, mal by sa otočiť o 180 stupňov a odcválať z miesta.

Cúvanie nie je prirodzeným chodom u koňa, ako sa mnohí môžu domnievať. Pri westernovom jazdení je cúvanie rýchle. Dá sa povedať, že priam kôň beží.

Westernové jazdenie je zaujímavé v tom, že sa jazdí na ohlávke, tu patria napríklad Haltershow, Showmanship at halter, sú tam rôzne rýchlostné jazdy Barrel race, Pole bending, Team penning, pracovné disciplíny Working cowhorse, Cutting alebo aj westernová drezúra, western pleasure, reining, horsemanship a iné. Každá disciplína má svoje pravidlá, ktoré hodnotia rozhodcovia.

Súťaže môžu byť vypísané pre trojročné aj päťročné kone. Westernoví jazdci jazdia so zalomeným zubadlom alebo aj hacamore. Zvyknú jazdiť jednou rukou alebo oboma naraz.

Zaujímavou súťažou je súťaž, ktorá sa jazdí na hudbu, jazdec môže mať rôzny kostým a je to takzvaný free style jazdy.

Popluhár L. a kol. Jazda na koni, vydavateľstvo Pezolt, Košice 2002, ISBN 80-88797-36-5


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!