
Prvá a druhá lekcia imprintingového odchovu žriebät
V článku imprintingový odchov žriebät sme si popísali, čo to imprinting je a aké sú jeho výhody. V tomto článku si rozoberieme ,,imprint training“ pre žriebätá od narodenia. Začneme prvou a druhou lekciou.
Podnety, ktoré sa vykonávajú, nesmú u žriebät vyvolávať strach, ale tiež nesmie vycítiť, že mu zabraňujeme v činnosti. Podnety musia byť isté, rozhodné, ale najmä šetrné a bezbolestné.
Celé postupy ,,imprint trainingu“ robíme starostlivo a dôsledne, pretože inak môžeme dať podnet, ktorý môže mať nežiadúce reakcie – tým môžeme koňa naučiť zlozvykom.
Lekcia prvá
Po ošetrení novonarodeného žriebäťa priviažeme kobylu a dovolíme jej, aby svoje žriebä privítala olizovaním. Ak sme k ním pršli keď už žriebä stojí pri kobyle, počkáme kým si znova samo ľahne. K žriebätku pristupujeme zozadu. A však musíme dávať pozor na to, kde stojí kobyla. Je potrebné sa postaviť tak, aby sme na ňu videli.
Pomaličky ohýbame žriebäťu končatiny a nedovolíme mu ich vystrieť, aby sa nepostavilo. Žriebätku a kobyle dovolíme, aby sa navzájom dotýkali a oňuchávali, aby sme tak znížili úzkosť. Žriebäťu premasírujeme rukami tvár a hlavu. Po premasírovaní tváre a hlavy pokračujeme ušnicami. Stlačíme a premasírujeme každú ušnicu. Potom vložíme do ucha prst a jemne ním budeme pohybovať. Pokračujeme nozdrami. Pri týchto cvikoch sa dobudúcna žriebä nebude báť nosohltanovej sondy. Vložíme prst do ústnej dutiny a premasírujeme jazyk a ústnu dutinu. Pri úspešnom zvládnutí týchto cvikov dosiahneme to, že sa žriebä bude ľahšie uzdiť.
Ak žriebä leží na boku, využijeme situáciu a premasírujeme mu prednú a zadnú končatinu, hrudný kôš a hruď. Premasírujeme celú končatinu, potom ju ohýbame v kĺboch. Masírujeme a poklepávame aj v nášľapovej ploche kopyta. Prípadne ho môžeme poklepať perkusným kladivkom, aby sme napodobnili búchanie kladivom – žriebä sa v budúcnosti nebude brániť pri úprave kopýt.
Ďalej pokračujeme premasírovaním slabín, u žrebčekov nezabudneme na genitálie a pri kobylke na vemienko.
Celý postup opakujeme aj na druhej strane. Buď žriebätko sami pretočíme na druhý bok, alebo s tým počkáme kým to urobí samé.
Žriebä môžeme učiť aj na zvuk elektrického strojčeka na strihanie. Nestriháme ho, ale s bežiacim strojčekom mu prechádzame po celom tele aj okolo hlavy, aby si žriebä zvyklo na nepríjemný zvuk repelentu, môžeme použiť sprej s teplou vodou. Žriebä striekame veľmi jemne, aby nebolo mokré. Používame iba vo vhodnom počasí.
Biela farba je pre koňa najvýraznejšia a to môžeme využiť použitím šušťacieho papiera alebo igelitky. Prechádzame tým po celom tele žriebäťa. To pomôže zaučiť žriebä na nepríjemné zvuky počas veterného počasia. To isté môžeme vyskúšať aj s látkou a to tak, že ňou budeme trepať pred žriebäťom (vytvárať energiu).
Lekcia druhá
Žriebätká sa rýchlo unavia. Keď spia musia ležať, preto by lekcie nemali trvať dlhšie ako 15 minút. Najlepšie je, keď pri týchto cvikoch pracujú dvaja. Jeden drží kobylu a druhý vykonáva imprint tréning žriebäťa.
Žriebäťu môžeme nasadiť vhodnú a veľkostne presnú ohlávku s vodidlom. Vodidlo držíme tak, aby sa doň žriebä nezamotalo.
Pri vykonávaní nasledujúcich cvikov je vhodné žriebä zafixovať.
Fixáciu vykonávame nasledovne:
- Použijeme lonž dlhý asi 100 cm zvinutý do kruhu, ktorý nasadíme žriebäťu okolo pŕs a do tohto kruhu, ktorý nasadíme, si navlečieme ľavú ruku, čím zamedzíme úniku žriebäťa dopredu
- Druhý lonž dáme pod zadok žriebäťa (medzi stehno a pätový kĺb) a navlečieme si ho na ľavú ruku spolu s prvým lonžom.
Žriebä navykáme na tlak na chrbte na tých miestach, kde bude v budúcnosti sedlo. Potom žriebä objímeme ramenami po obvode jeho hrudníka a s rukami zovretými pod hruďou žriebäťa rytmicky stláčame hruď. Žriebä môžeme aj obkročiť, ale len vtedy keď sa ho nedotýkame svojou váhou.
Na ruku si natiahneme chirurgickú rukavicu, natrieme vazelínou a jemne vložíme ukazovák do análneho otvoru – týmto cvikom sa v budúcnosti žriebä nebude báť pri meraní teploty.