Nové žriebä

Už prichádza jar, ktorá ubehne rýchlejšie ako si to vieme predstaviť a čoskoro tu bude čas pôrodov kobýl. Ak poznáme dátum pripúšťania kobyly, tak dátum pôrodu nebud problém vypočítať. Samozrejme, že sa na takúto udalosť, ako je narodenie nového žriebätka treba kvalitne a zodpovedne pripraviť. Prvou otázkou, ktorú treba vyriešiť je, kde sa bude kobyla žrebiť. Môže sa žrebiť v pôrodnom boxe v stajni alebo aj vo výbehu.

 

Príprava pôrodného boxu

Veľkosť boxu by mala byť minimálne 2,5 x 2,5 m. Pre pôrodný box môže byť aj kľudne väčší priestor, je to lepšie z hľadiska bezpečnosti žriebätka a kobyly. Ak nemáte k dispozícií veľký box, určený ako pôrodný, môžete ho zhotoviť z dvoch malých boxov, kde odmontujete jednu bočnú stenu. Box dôkladne skontrolujte, či sa tam nenachádzajú špáry, ktoré treba zakryť, alebo či tam nevyčnievajú klince a podobne.

Box a všetko navôkol dôkladne vydezinfikujte. Pôrodný box musí spĺňať určité požiadavky, to znamená musí mať čistú podstielku (najlepšie z jačmennej slamy, pod slamou môžu byť aj hobliny alebo ešte lepšia je guma). Ak dávame hobliny, musíme si overiť zdroj odkiaľ ich berieme. Taktiež ak tam máme gumu, potrebujeme ju dôkladne vyčistiť. Napájačky a kŕmidlá musia byť vyčistené. Kobyla musí mať k dispozícii čistú a nezávadnú vodu. Kobylu predtým ako prichádza termín pôrodu umiestnime do pôrodného boxu aspoň dva týždne pred termínom. Tým sa môže kobyla adaptovať a taktiež si vytvoriť imunitu.

 

Box vedľa kobyly môže byť prázdny, poprípade tam môžete dať iného koňa, s ktorým má kobyla dobrý vzťah. Môže ju to ukľudňovať. Takéto priateľstvá sa vytvárajú najmä v stádach. Často býva zvykom, že keď sú dve kobyly dobré kamarátky, tak sa potom vzájomne starajú o svoje potomstvo.

 

Možnosti pôrodu vo výbehu

Ak máte možnosť mať kobylu vo výbehu, alebo vo vonkajšom ustajnení, je to vynikajúce. Pôrod pre kobylu vonku je prijateľný a taktiež aj pre novonarodené žriebä. Ubezpečíme sa že výbeh je bezpečný, nie sú tam žiadne kamene, ostré predmety, konáre, ktoré by mohli žriebätku a kobyle spôsobiť zranenia.

Predtým ako sa všetko začne, musíte mať pripravené tieto veci: ohlávku s vôdzkou, obväz na chvost, vazelínu, teplomer, latexové rukavice, dezinfekčný sprej, veľké uteráky, deku (v prípade potreby pre žriebä na udržanie tepla), vedrá s vlažnou vodou (nachystáme počas pôrodu), baterka.

 

Nečakané situácie

Majte vždy na pamäti núdzový plán, v prípade ak by sa pôrod kobyly skomplikoval, alebo ak by prišli nečakané komplikácie po pôrode či už s kobylou alebo žriebäťom. Stále majte pri sebe mobil, vopred sa dohodnite s veterinárnym lekárom, že príde ak to budete potrebovať. Ak máte doma prívesný vozík, tak si ho nachystajte so všetkým potrebným, ak nie požiadajte niekoho, kto bude nonstop k dispozícií. Pri komplikáciách s kŕmením žriebätka odsávajte mledzivo a mlieko od kobyly a podávajte to žriebätku pomocou striekačky, neskôr aj pomocou fľaše. Ak je problém s mledzivom alebo mliekom, majte prichystanú náhradu. Žriebä nesmie ostať dehydrované!

 

Normálne správanie kobyly a žriebätka po narodení

 

Tieto predpoklady musí žriebä spĺňať, ak je všetko v poriadku:

Akonáhle kobyla porodí, žriebä by malo do tridsiatich sekúnd opustiť amnión – ak ho nepretrhne samé, musíte tak urobiť vy. Keď ste pri pôrode, žriebätku vyčistite nozdry od vaku a sledujte ako sa bude správať. Žriebä sa po prvých nádychoch posúva pomaličky vpred plazením. Týmto pohybom za sebou necháva amnión a pretrháva sa pupočná šnúra. Do dvoch hodín sa musí žriebä postaviť, najideálnejšie je to do pol hodiny. Ak tak neurobí, skúsime mu s tým pomôcť. Ak sa postaví, snaží sa približovať k vemenu kobyly a napiť sa prvého mlieka – mledziva. Musí to uskutočniť do dvoch hodín od narodenia – ak sú komplikácie, je potrebné kobylu od-dojiť a žriebätku mledzivo podať striekačkou. Po úspešnom prvom napojení si žriebä znova líha a takto opakuje približne každých dvadsať až tridsať minút. Mledzivo prijíma v malých množstvách a pravidelných intervaloch.

Sledujeme či sa do štyroch hodín od narodenia vyprázdnilo – tzv. smolku. Následne sa bude žriebä vyprázdňovať každých desať hodín a urinácia bude približne raz za hodinu.

 

Ako by sa mala správať kobyla?

Kobyla sa po pôrode musí postaviť do pol hodiny, ak tak neurobí a nejaví záujem o žriebä je nutné volať veterinára. Keď je všetko v poriadku, kobyla žriebä olizuje a snaží sa s ním skontaktovať, taktiež ho nabáda, aby sa žriebä napilo mledziva (jemne do neho strká a smeruje ho k vemenu). Aj keď sa javí, že je všetko v poriadku, naďalej pozorujeme správanie kobyly a žriebätka. Preventívne môžeme odmerať kobyle teplotu, aby nedošlo k nečakanému zápalu. Kontrolujeme ju či z nej vyšla celá placenta.

 

Čo už nie je v poriadku:

  • kobyla uteká pred žriebätkom

  • je nervózna, keď sa žriebä ide napojiť

  • má plné vemeno, čo jej spôsobuje bolesti

  • kobyla svoje žriebä ignoruje alebo je agresívna

 

 

V normálnom správaní kobyly voči žriebäťu sledujeme aj to, či si kobyla svoje žriebä chráni pred ostatnými koňmi a pred ľuďmi, ktorých nepozná. K ošetrovateľovi by mala byť kobyla mierna, mala by dovoliť prístup k žriebätku, ak sa tak nedeje, je potrebné ju k tomu učiť.

Poznanie správania kobyly a žriebät môže napomôcť v každodenných udalostiach. Okamžitý zásah pri komplikáciách zabráni tomu, aby vzniknutý problém prerástol do výraznejších problémov.

 


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!