Kvalita ovzdušia v chove koní

Prirodzené prostredie koní je vonku na čerstvom vzduchu, ale keďže v týchto časoch viac kone využívajú boxové ustajnenie, je nutné, aby chovatelia dbali na kvalitu ovzdušia.

Kôň keď je v kľude urobí 12 dychov za minútu, pri tomto môže inhalovať až 60 litrov vzduchu.

Pred vstupom do priedušnice vstupuje vzduch do nosných dierok, kde sa ohrieva a zvlhčuje. Potom vzduch cestuje pozdĺž neustále sa zvyšujúceho počtu pôvodne väčších dýchacích ciest (priedušiek) do malých dýchacích ciest (bronchioly). Dýchacie cesty lemované riasinkami posúvajú hlien a častice nahor z pľúc. Vo výstelkách dýchacích ciest sú tiež bunky produkujúce hlien. V stave infekcie môže byť hlien húževnatý. Nakoniec dôjde k výmene plynu na konci cesty v alveolárnych vakoch. V alveolách existuje konečná obranná bariéra. Drobné inhalované častice čistia bunky nazývané makrofágy, ktoré pohlcujú materiál od malých častíc prachu až po baktérie. Veľké množstvo prachu však môže znížiť schopnosť týchto buniek bojovať proti infekčným agens, ako sú baktérie.

Je vedecky dokázané, že pri nízkej kvalite ovzdušia a veľkého znečistenia vzduchu, koňom hrozia respiračné ochorenia. Najhorším spôsobom, ako môžeme znečisťovať ovzdušie je páliť v blízkosti stajne. Pri koňoch, ktoré dýchajú takýto vzduch, sa vyvinie astma.

Kone, ktoré sú dlhodobo vystavené zlej kvalite ovzdušia, môžu vykazovať respiračné príznaky, ako je kašeľ alebo výtok z nosa. Závažnejšie príznaky môžu zahŕňať pretrvávajúci kašeľ, namáhavé dýchanie, ťažké alebo abnormálne výtoky z nosa, ktoré sú biele alebo žlté, strata chuti do jedla alebo horúčka, tak sa objavia obavy zo sekundárnych infekcií.

U starších koní s existujúcimi respiračnými stavmi alebo srdcovými problémami môže byť väčšie riziko vzniku problémov v dôsledku vystavenia nebezpečným podmienkam kvality ovzdušia.

Kým sa kôň nachádza v oblasti nekvalitného ovzdušia, mal by byť v čo najmenšej aktivite, pretože pri vysokej aktivite sa vzduch z nekvalitného ovzdušia ešte viac dostáva do pľúc. Pri vysokej aktivite kôň urobí viac ako 150 dychov za minútu a tým inhaluje 2 250 litrov vzduchu pľúcami.

Čo môžeme urobiť pre zlepšenie kvality vzduchu v stajni ?

 

  • vetranie

  • izolácia – aby neboli vysoké výkyvy medzi teplými a studenými dňami v stajni

  • podstielka- je potrebné vyberať kvalitné materiáli na podstielku, pretože nekvalitné a plesnivé obsahujú veľa škodlivých častíc, ktoré spôsobujú zdravotné problémy koní

  • drenáž podláh – to najmä, aby sme zabránili absorbcii moču

  • krmivo- seno môžeme pokropiť vodou a tým eliminovať množstvo prachu v sene

Jemné hladké častice sú náchylnejšie na suspenziu ako ťažšie uhlové častice. Na zníženie prašnosti v arénach je potrebný starostlivý výber a údržba materiálu. Ak sa hrubé materiály časom rozpadnú, malo by sa zvážiť čiastočné alebo úplné nahradenie. Každý týždeň kontrolujte obsah vlhkosti. Zvážte prísady a ekologické výrobky, ktoré pomáhajú viazať častice a spomaliť odparovanie.

Aj tá najčistejšia slama obsahuje podstatne viac malých, dýchateľných spór plesní ako alternatívne podstielky, ako sú hobliny, papier, rašelina alebo rôzne druhy syntetickej podstielky. V zle vetraných stajniach alebo tam, kde sa môže hromadiť hlboká podstielka, však môže dôjsť k výraznému formovaniu podstielky na báze rastlín. Systémy riadenia hlbokého odpadu umožňujú hromadenie baktérií a škodlivých plynov, ako je amoniak.

Amoniak je uznávanou obavou stabilného riadenia. Zdrojom amoniaku je moč a výkaly koňa. Amoniak sa uvoľňuje pôsobením baktérií, ktoré degradujú organickú hmotu. Amoniak inhibuje pohyb mihalníc v dýchacích cestách, čo ovplyvňuje schopnosť týchto obranných mechanizmov odstraňovať častice z pľúc. Amoniak môže tiež zvýšiť produkciu hlienu. Amoniak vo vzduchu je vysoko rozpustný vo vode, takže sa ľahko absorbuje v horných dýchacích cestách. Amoniak môže byť tiež absorbovaný hygroskopickými prachovými časticami a potom uvoľnený v pľúcach, ak sú tieto častice vdýchnuté. 

Aby sa zabezpečilo dostatočné vetranie, musia byť umiestnené otvory alebo použité mechanické ventilátory, ktoré umožňujú výmenu vzduchu šesť až osem za hodinu. Správne premiešanie vzduchu v celej budove je kritické. Za teplého počasia sú dvere a okná stodoly zvyčajne ponechané otvorené. Ventilačné systémy by mali byť navrhnuté tak, aby sa pri chladnejších poveternostných podmienkach, keď sú tieto otvory zatvorené, dosiahli dostatočné zmeny vzduchu v stodole. Ideálny ventilačný systém musí zabezpečiť dostatok čerstvého vzduchu a rovnomerne ho distribuovať bez toho, aby spôsoboval prievan.

Kone majú širokú teplotnú toleranciu, takže v chladnej stodole bez prievanu sú jedinými koňmi, u ktorých sa pravdepodobne vyskytne stres za studena, veľmi mladé žriebätá. Lepšie je dať na svojho koňa prikrývku a nechať trochu prúdiť vzduch, než aby ste stodolu pevne uzavreli.

Tak ako zlepšiť kvalitu ovzdušia pre kone?

Ak chcete zistiť, kde začať s nápravnými opatreniami, môžete si najať environmentálneho technika, ktorý zmeria kvalitu ovzdušia v stodole, alebo môžete spolu s veterinárnym lekárom alebo výskumnými pracovníkmi na veterinárnej škole určiť oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť.

Aj keď nebudete môcť svojho koňa úplne zbaviť astmy zlepšením kvality ovzdušia, môžete mu pomôcť žiť pohodlnejšie a dosahovať lepšie výkony. Jedinou najlepšou vecou, ​​ktorú môžete pre koňa s astmou koní urobiť, je zlepšenie kvality životného prostredia a najdôležitejšie miesto je v stajni.

Ako pomôcť koňom zo zlého ovzdušia?

  1. čo najviac treba mať kone vonku na čerstvom vzduchu, kde sa ani nič nepáli, ďaleko od hnojiska a podobne.

  2. Ak máte možnosť mať koňa len v stajni, je nutné mať gumové podložky a zlepšiť ventiláciu vzduchu.

  3. Je dobré si najať niekoho, kto zmeria kvalitu vzduchu v stajni.

  4. Keď idete čistiť stajňu a navážať seno, za tú chvíľu dajte kone vonku, aby sa eliminovala možnosť, že budú dýchať čo najprašnejší vzduch.

  5. Pri zametaní uličku pokropte vodou.

Ako postupovať pri kŕmení a tak eliminovať prašnosť?

  1. ak je to len trošku možné seno a obilie podávajte koňom vonku

  2. ak dávkujete seno v stajni, koňa vyveďte zo stajne

  3. vyvarujte sa takým dávkovačom sena, v ktorom kone nechávajú nos – tým dýchajú veľké prachové častice

  4. namáčajte seno, alebo ho naparujte, tým zabránite, aby sa prach dostával do vzduchu

  5. senáž je veľmi dobré používať na kŕmenie koní, opatrnosť treba mať pri výbere, je nutné, aby to bolo kvalitné krmivo, pretože inak môže senáž obsahovať toxíny

  6. seno sa snažte skladovať v inej budove, nie priamo v stajni

  7. kŕmenie granulami je vhodné najmä pre kone s astmou, vhodné je voliť pomalé podávanie, aby to kôň nezjedol prirýchlo

     





 

https://sk.pinterest.com/horsedvmwebsite/barn-air-quality-improvements/

https://thehorse.com/184505/creating-an-equine-airway-friendly-environment/

https://ker.com/equinews/air-quality-stabled-horses/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!