Kolikové ochorenia u koní

Pri kolikových ochoreniach sa okrem dejov v brušnej dutine u koní, mení aj správanie. Kôň sa pri tomto ochorení obzerá po bruchu, hrabe nohami, švihá chvostom a líha a stáva. 

Pod pojmom kolika sa rozumie ochorenie žálúdka, čriev, obličiek, močového mechúra ale aj pohlavných orgánov, ako aj krvných ciev zásobujúcich zažívanie krvou.

Tieto spomenuté ochorenia spôsobujú u koní veľké bolesti. Keďže pri týchto príznakoch nie je hneď jasné o aké ochorenie môže ísť, je potrebné kompletné veterinárne vyšetrenie.

Kolika sa u koní vyskytuje často, žiaľ niekedy končí úhynom už po niekoľkých hodinách. Takže choroba sa prejavý náhle, doposiaľ zdravý kôň môže ostať nepokojný  a prejavuje známky ochorenia. Kôň sa rýchlo spotí, to až do takej miery ako keby sa oblial vodou. 

Sú príznaky, ktoré sa prejavia špecificky k danej kolike a to napríklad: sťažené dýchanie prezrádza, že ide o rozšírenie žalúdka a čriev, taktiež je aj zväčšené brucho. Pri katarálnej kolike dochádza k častému  vyprázdneniu čriev, pri zápche - skrútení čriev perilstatika úplne prestane. 

Kolikový záchvat môže trvať rôzne dlho. Zväčša sa pri ňom zastaví aj močenie. Intenzita kŕčov je rôzna, niekedy sa po pár minútach zastavia a znova objavia, môže nastať situácia, že kôň už bude vyzerať úplne v poriadku, začne prijímať potravu a znova o pár hodín začne kolika. Najnebezpečnejšie je to pri skrútení čriev, prešírení žalúdka. 

Najhoršie príznaky sú keď sa kôň trasie, je veľmi spotení a má sťažené dýchanie. 

Kde hľadať príčinu?

Najčastejšie je to nesprávnym kŕmením alebo aj nevhodným krmivom. Keď je krmivo plesnivé, potuchnuté, zelená a nedosušená tráva alebo lucerna, veľmi čerstvé obilie, prechod z jednej stravy na inú. Koliku môže spôsobiť aj kŕmenie krmivami, ktoré doposiaľ kôň nepríjimal ako sú kapusta, zemiaky, melóny, tekvice, repné skrojky, repové listy. 
Koliku však môže spôsobiť aj dlhé státie na studenom vetre, namoknutie. Ťažká a vyčerpávajúca práca bez oddychu a nesprávny kŕmny režim sú dosť častými príčinami brušných kŕčov  u koní. 

Kone môžu dostať koliku aj pre nesprávne uložené zažívacie orgány v brušnej dutine a pri veľmi precitlivenej nervovej sústave. Taktiež sa už za tie roky odpozorovalo aj u niektorých plemien koní - napríklad Frízske kone sú háklivejšie na ochorenia z potravy ako iné plemená vyskytujúce sa u nás na Slovensku. 

Pozrime sa na to fyziologicky 

Kôň je pomerne veľké zviera a na to aký je veľkosťou tela má malý žalúdok. Do žalúdka koňa sa vmestí len 12-15 litrov. Potrava v žalúdku ostáva veľmi krátko a to nestačí na dôkladné chemické spracovanie. 
Takže takto nedostatočne fyzicko-chemicky rozložená strava prichádza do čriev, ktoré nemôžu v úplnosti nahradiť to, čo sa v žalúdku nedokončilo. 

Takže v črevách to vyvoláva, takpovediac búrku, strava, ktorá je neúplne spracovaná spôsobuje plyny, dráždi črevá a to môže zastaviť perilstatiku. 
Zrýchlený pohyb čriev môže zase spôsobiť skrútenie poprípade pouzlenie čriev u koňa. 

Dávenie u koní nie je možné, pretože žalúdok je v strede brušnej dutiny. Keď by sa kôň snažil vyvrátiť krmivo, mohlo by prísť k prasknutiu žalúdka, pretože pri takejto činnosti žalúdku nič iné k vyvráteniu krmiva nevie pomôcť. 

Ako som vyššie spomínala, príčinou kolikových ochorení môže byť aj precitlivená nervová sústava, ktorá reguluje činnosť žalúdka a čriev. 
Nervové vlákna v stene čriev sa veľmi ľahko podráždia určitými zložkami krmiva a zapríčinia krčenie, prípadne rozšírovanie čriev, ktoré sa ukazuje ako veľmi bolestivé. 

Tak akurát 

Činnosť čriev veľmi súvisí s telesnou prácou a pohybom, v prípade, že sa kôň dlho nepohybuje, tak sa činnosť čriev spomalí a to spôsobuje zápchu. Pri prehnanej práci sa tiež narúša činnosť trávania. 

Na výživu koní je treba dozerať a to aj pri ťažkých prácach. Preto  nie je dobré hneď po výdatnom krmení koňa, ísť ťažko pracovať. Na správne trávenie, potrebuje tráviaci systém dôkladne prekrvenie, to sa nedá spojiť s tým, že kôň pôjde hneď pracovať. Preto je dôležité, aby bo kŕmení mal kôň možnosť oddychu a pokoja. Črevá a žalúdok bez dostatočnej energie nemôžu pravidelne fungovať a to ma za následok problémy s trávením. 

Najlepším postupom kŕmenia po práci je dať najprv troška sena, keď si trochu oddýchnu, napojiť ich a len potom im dať jadrové krmivo. 

Kôň ktorý ma koliku, musí vydržať bez krmu 24 hodín. V každom prípade je dôležité, aby sa vypátrala príčina koliky a príčinu odstrániť. Kolika sa môže vyskytovať aj z iných ochorení a to pri hlístach, kamienkoch v obličkách a močovode alebo pri zmene polohy maternice. Takéto koliky sú spôsobené bez rôznych nedostatkov v kŕmení. 

Palenkaš, J. Dipl, ver. Choroby koní a domácich zvierat. vydavateľstvo Nový sad. 

Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!