Drezúrne sústredenie s Philip van Ommen

Nie vždy máte príležitosť trénovať po boku Grand Prix jazdca. Takáto možnosť sa v dňoch 22.- 24. Júna naskytla jazdcom, ktorí prejavili záujem o zlepšenie svojich jazdeckých schopností. V malej dedinke pri Košiciach – v Sokoli, v jazdeckom centre Equipolis, poctil svojou návštevou jazdec svetových rozmerov – Philip van Ommen. Philip je holandský jazdec, ktorý sa pravidelne zúčastňuje Grand Prix pretekov v drezúre (CDI) po celom svete, vlastní v priemere 12 koní od najmladších, ktoré má v zácviku až po tie skúsené. Keďže centrum Equipolis spolupracuje s Philipom už dlhšiu dobu, vznikla myšlienka usporiadať drezúrne sústredenie pre všetkých jazdcov, ktorí majú chuť sa zlepšiť. Nezáležalo od úrovne, s každým sa pracovalo individuálne podľa schopností jazdca a koňa.

Jazdecké centrum Equipolis

Celé tri dni sa jazdci vzdelávali priamo v sedle a počúvali rady od Philipa, ktorý ich kontroloval zo zeme. Jedna vyučovania hodina trvala presne 60 minút a za ten čas si jazdci trénovali buď špecifickú vec, o ktorú požiadali Philipa, alebo sa nechali chvíľu sledovať ako jazdia. Po zhodnotení sa začalo pracovať na veciach, ktorý si holandský tréner všimol. Jazdci sa dorozumievali s trénerom výlučne v Angličtine a pomocou vysielačky, čo umožňovalo jasné a zrozumiteľné príkazy. Väčšina jazdcov pracovala najmä na udržaní správneho kontaktu a rytmu koňa. Po pár minútach viacerí neskrývali radosť z pokrokov svojich miláčikov.

Tréning tempa a ohnutia na kruhu

Philipovu prítomnosť hodnotila veľmi pozitívne aj manažérka centra Equipolis, drezúrna jazdkyňa Paraskevi Spišáková - ,,S Philipom spolupracujeme už dlhú dobu a myšlienka usporiadať takýto tréning vznikla v rámci jeho návštevy, ktorú prvotne plánoval za účelom kontroly koňa, ktorého som od neho kúpila. Určite chceme v budúcnosti usporiadať viac takýchto tréningov a seminárov.

Medzi tréningami sa nám dostalo priestoru prehodiť pár viet aj so samotným Philipom.

Ahoj Philip, ako sa ti páči v tomto jazdeckom centre Equipolis ?

Bol som veľmi milo prekvapený vybavením a priestormi tohto centra, cítim sa tu veľmi príjemne.

Ako prebiehajú vaše tréningy s jazdcami ? Poviete si dopredu čo idete robiť ?

Prvých pár minút venujem konverzácii, aby som si zistil, čo je to za kôň, aké schopnosti má jazdec a na čo by sa chceli zamerať. Potom nasleduje samotný tréning, v ktorom sa sústredíme na základy a postupne pridávame. Hodina tréningu nie je veľa, ale dokáže odstrániť niektoré zlozvyky a mýty.

Aké chyby / chybu si najčastejšie u jazdcov všímaš ?

Kontakt. Veľmi veľa ľudí si myslí, že ak majú napäté oťaže, tak koňovi ubližujú. Ak to nepreháňajú a vyslovene otaže neťahajú, tak skôr tomu koňovi pomôžu. Ak jazdci nemajú správny kontakt, kôň nevie čo má robiť, je neistý a potom dochádza k nedorozumeniam. Ak máme správny kontakt, kôň sa uvoľní, spustí hlavu a začne jazdcovi dôverovať.

Ako prebieha tvoj bežný deň v stajni ?

Je dosť nabitý. Začínam 6:30 s prvým koňom a končím cca o 19:00 s posledným. Tréning je pestrý kvôli rozmanitosti stajne. S mladým 3 ročným začínajúcim koňom si nemôžem dovoliť to, čo s 12 ročným žrebcom, preto sú tréningy vždy zaujímavé.

Ak by si mal odkázať jednú vec jazdcom, aká by to bola ?

Každý jazdec sa môže zlepšiť a každý kôň sa môže zlepšiť. Nezáleží akého koňa máte, vždy sa to dá posunúť na vyššiu úroveň. Najdôležitejšia vlastnosť, ktorú by jazdci mali mať, je trpezlivosť.

 


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!