
Dôležitý antioxidant - tokoferol
Vitamín E sa nachádza v pastve a teda aj v kvalitne spracovanom sene. Otázkou však ostáva to, či je vitamínu E v sene, ktoré práve koňom podávame, dostatok. Čím dlhšie je seno skladované, tým viac sa vitamín E z neho stráca (približne 30-80% vitamínu E sa rozptyľuje počas sušenia a skladovania).
Takže ak kone kŕmime len senom, je dosť možné, že majú nedostatok vitamínu E. Absentuje to najmä u koní, ktoré sú využívané v športe (námaha zvyšuje potrebu vitamínov). Starnúce kone majú tiež zvýšené požiadavky na tento vitamín. Tento vitamín sa bežne vyskytuje v pastve. Pasúce sa kone ho teda majú dostatok, no v zimnom období, keď sú výlučne na sene je potrebné ho dopĺňať.
Vitamín E je vo všeobecnosti považovaný za účinný antioxidant.
Vitamín E pomáha udržiavať svaly, nervy a vnútorné orgány v najlepšom poriadku a ovplyvňuje tvorbu červených krviniek. Ak je ho nedostatok v pastve, alebo sene, je potrebné zvažovať dopĺňanie.
Vitamín E (teda jeho zložku alfa-tokoferol) je možné merať v krvi. Vitamín E je rozpustný v tukoch, čo sa nedá porovnávať napríklad s vitamínom C, ktorý je rozpustný vo vode.
Pôsobenie vitamínu E pre kone
Je to silný antioxidant, ktorý sa viaže a obmedzuje tým škody spôsobené voľnými radikálmi (čo sú molekuly alebo atómy s nepárnym počtom elektrónov). Ak je v tele príliš veľa voľných radikálov, môže to poškodzovať bunkové steny a ďalšie dôležité štruktúry. Voľné radikály majú samozrejme svoju úlohu, ktorá je ak sú v norme, pozitívna. Pomáhajú napríklad neutralizovať bakteriálne alebo vírusové hrozby.
Vitamín E pomáha chrániť bunky pred oxidačným poškodením.
Keď pozorujeme koňa, ktorý je športovo vyťažený a po úraze má problém s uzdravením poranenia, tak to môže naznačovať nedostatok vitamínu E. Logicky zvyšovanie záťaže znamená potrebu zvýšiť príjem vitamínu E.
Požiadavka vitamínu E pre koňa
Pokyny, ktoré sa zaoberajú výživou koní (NRC) stanovili potrebu vitamínu E pre kone 500 IU/denne pre koňa, ktorý má 500 kg. Najlepším zdrojom pre doplnenie vitamínu E je pastva, ktorá postačuje pri doplnení aj ostatných vitamínov a minerálov. NRC uvádza zvýšené potreby vitamínu E pre žrebné kobyly, staršie kone a pre žrebcov. Sú to však hodnoty, ktoré sú minimálne. Kone, ktoré brali viac vitamínu E, mali nižšie hladiny svalových enzýmov v krvi. Vyššia hodnota vitamínu E je prospešná pre kone, ktoré majú zdravotné problémym, napríklad kôň s alergiami kladne využíva tento vitamín ako antioxidant. Kone, ktoré majú problémy so svalmi a pohybom môžu taktiež prijímať vyššiu dávku vitamínu E.
Nedostatok vitamínu E majú aj kone, ktoré sú v podváhe, keďže vitamín E sa ukladá v tukoch, tieto kone ho majú nedostatok. Pri týchto koňoch sa teda musí riešiť okrem dodávania vitamínu E aj správne nastavenie výživy, kŕmnych dávok a úprava záťaže.
Niektoré krmivá ako je kukurica, ovos a jačmeň tiež obsahujú vitamín E, ale len v minimálnom množstve čo je približne 20-30IU/kg sušiny. Tak isto ako seno, aj zrná strácajú svoju výživovú hodnotu skladovaním.
Vitamín E je bežne obsiahnutý už v komerčných výrobkoch a to ako primárna zložka napríklad na zdravie kĺbov a podpory trávenia.
Čo môže spôsobiť nedostatok vitamínu E?
Choroba neurónov (EMND) je spôsobená degeneráciou neurónov, ktoré riadia pohyb svalov. Týmto koňom veľmi chutí prijímať potravu, ale strácajú svalovú hmotu. Spôsobuje to väčšinou to, keď je kôň na nedostatočnej strave a teda chýba tam potrebný pomer vitamínov a minerálov.
Degeratívna myeloencefalopatia (EDM) je poškodenie nervov v mieche a častiach mozgu. Toto ochorenie je typické pre kone, ktoré sú vo veku do dvoch rokov. Výskumy uvádzajú, že toto ochorenie býva geneticky podmienené, ale nedostatok vitamínu E stav zhoršuje.
Námahová rabdomyolýza ochorenie sa prejavuje silnými kŕčmi, ktoré sú spôsobené počas alebo tesne po jazdení. U koní, ktoré mali toto ochorenie, bol preukázaný nedostatok vitamínu E.
Použitá literatúra:
https://equusmagazine.com/horse-care/diseases-of-vitamin-e-deficiency dostupné online 28.2.2021