Dokument: Záchrana a prevýchova koní pomocu pohybu

Kone nevedia rozprávať. Celé dorozumievanie prebieha pomocou pohybov a energie, ktorú do svojích pohybov vkladajú. Tým vyjadrujú svoje emócie, aktuálne potreby a doposiaľ naučené zvyky. Ako im my vieme povedať, že urob toto alebo tamto keď nerozumejú slovensky ani anglicky ani hebrejsky ? Používame hlavne reč tela, aj keď si to často neuvedomujeme a myslíme si, že sme im to povedali a oni to (nejako zázračne) pochopili. Reč tela je veľmi dôležitý faktor, a ak človek nevie pri koňoch kontrolovať svoju reč tela, dochádza k nedorozumeniam, kôň často nerozumie, preto sa začne báť a my to vyhodnocujeme, že nám vyjadruje neúctu, nemá pred nami žiaden rešpekt. My si to neuvedomíme a začneme si vyžadovať ešte väčší rešpekt tak naňho zatlačíme ešte viac. A takto vznikne začarovaný kruh, až nakoniec to kôň vzdá alebo sa uzavrie alebo v najhorších prípadoch to skončí veľmi zle.

Keď má kôň hrôzostrašné skúsenosti s ľuďmi

Čo by ste robili v tej chvíli ? Zatlačili viac ? Nechali ho pol roka stáť a skúsili to znovu ? Čo sa dá v takej chvíli robiť ? Všetko sa dá vysvetliť veľmi pomaly a budovaním dôvery. Niekedy je potrebné začať až 50 metrov od koňa aby to bola dostatočná vzdialenosť na to aby pochopil, že nie ste hrozba. Ako dlho to bude trvať, kým sa zlepší dôvera ? Stačí si povedať "bude to trvať tak dlho, ako to bude trvať" a váš proces sa okamžite zrýchli, lebo nikto nebude tlačený časom. 

V tomto prípade si však dve trénerky koní povedali, že to skúsia za dva týždne, počas ktorých prejdú 280 km s dvoma zachránenými koňmi a obnoviť ich dôveru voči ľudom pomocou pohybu. Prvú trénerku Elsu Sinclair už poznáte z nášho predchádzajúceho článku Chcú kone aby sme na nich jazdili ?
Tentokrát sa k nej pridala aj Andrea Wady aby spoločne zažili toto dobrodrúžstvo. Dva kone zachránené v Kostarike, ktoré mali skončiť už len ako potrava pre zvieratá a ich hodnota v ľudskom svete bola nulová. Ako sa im bude dariť počas cesty ? Okrem toho, že kone nemajú žiadnu dôveru voči ľudom a bežne na nich vykopávajú a hryzú, ako si poradia s klasickými problémami ako žranie trávy, strach z vecí, ktoré sa hýbu a ktoré sa nehýbu, to že ich niekto ťahá vpred kam nechcú ísť, atď. Dokážu prejsť 280 km za dva týždne ?

Tak ako v prvom dokumente sme sa spojili s Elsou a ponúkli sme jej naše služby a pridali sme do dokumentu slovenské titulky


Celý dokument nájdete v službe VIMEO - Taming Wild: Pura Vida (klik na odkaz)

Zároveň s touto novinkou vyhlasujeme súťaž o prístup k tomuto dokumentu aj k predchádzajúcemu dokumentu Chcú kone aby sme na nich jazdili ?.

Víťaz dostane prístup k obom dokumentom zdarma, čo by v opačnom prípade stálo cca 20 eur.

Podmienky súťaže nájde na našom Facebooku - TU


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!