Chladnokrvní s láskou v srdci

Keď sa povie chladnokrvník, mnoho ľudí si predstaví obrovského koňa, ktorý je ťažko zvládnuteľný a potrebuje pevnú ruku. To je jednoducho tak s nami ľuďmi, posúdime a ani nevieme.  . .

Chladnokrvník je kôň, ktorý má mohutnú stavbu tela. Rozdiel medzi teplokrvníkom a chladnokrvníkom je teda v stavbe kostí. Keďže je kostra dôležitá súčasť, tak sa to prejavuje v sile a výkonnosti u koní. Staré Európske plemená sú predchodcami chladnokrvníkov.
Mohutné kone boli od dávnych čias využívané najmä pre prácu na poli, v lese. V stredoveku ich rytieri používali na prepravu brnenia a ťahanie ťažkých nákladov na výpravy.

V dnešných časoch sa chladnokrvné kone stále používajú na ťažbu dreva, ale aj ako agroturistické atrakcie na prepravu ľudí v koči.
Keď porovnáme teplokrvného koňa, je jemnejšej konštitúcie ako chladnokrvník, ale to nie je všetko v čom sa líšia. V práci a jazdectve ide aj o charakter a temperament koňa. Keďže s pokojným koňom, ktorý je vytrvalí sa lepšie ťahá drevo v lese a s temperamentnejším koňom sa lepšie jazdí, tak sa takto aj podelili.

Samozrejme poznáme aj chladnokrvné kone, ktoré sa domestikáciou a ďalším zveľaďovaním v chove začali používať aj v jazdectve. Napríklad Hafling, Hucul alebo Frizák. Ich využitie je zväčša pre agroturistické jazdenie, no Haflinga čoraz viac môžeme vidieť pri drezúre alebo aj v ľahších stupňoch parkúrového jazdenia.

Typ chladnokrvného koňa určuje jeho ušľachtilá hlava, mohutné telo, pevné svaly a kostra, ktorá musí uniesť hrubé nohy a veľké kopytá.
Chladnokrvné kone boli veľmi obľúbené najmä v minulosti, približne v 60 tých rokoch išli trošku do úzadia, pretože ich v prácach vytlačili stroje. No vďaka milovníkom koní a ľuďom, ktorí ich chovali nie len pre úžitok ale aj pre záľubu ostali a dnes znova pomáhajú najmä v lesnom hospodárstve, vo vyšších miestach, kde sa stroj nedostane.

Na Slovensku patria chladnokrvné kone pod Zväz chovateľov koní (ZCHKS) (www.horses.sk).
ZCHKS vedie štatút plemenných kníh pre plemená chladnokrvných koní ale aj teplokrvníkov. Na Slovensku sa chovajú najčastejšie Norik Muránsky, Hafling, Hucul, Belgik.

Pre chladnokrvné kone sa vyžaduje aby boli upotrebiteľné v chove, dobre kŕmiteľné, aby mali tvrdú konštitúciu a dobrý charakter, plodnosť je nezastupiteľnou vlastnosťou v chove.

Exteriér chladnokrvného koňa má byť mohutný, výška v kohútiku sa rozlišuje podľa plemena, ale je to približne 165 cm, obvod hrudníka okolo 180-200cm, obvod záprstia 23-25cm a hmotnosť tela od 600 kg.

Rozdelenie chladnokrvných plemien koní:

  • Francúzske chladnokrvné plemená – Ardensky kôň, Auxois, Bretónsky kôň, Bulonský kôň, Percheron, Godolphin, Gallipoli, Merenský kôň.
  • Ostatné európske plemená chladnokrvných koní – Belgický kôň, Fínsky kôň, Hafling, Jutský kôň, Norik, Šlesvický kôň.
  • Anglické chladnokrvné plemená – Clydesdale, Shire, Suffolk, Írsky Cob
  • Ruské chladnokrvné plemená – Ruský ťažný kôň, Torijský kôň, Vladimírsky kôň.
  • České chladnokrvné plemená – Českomoravský belgický kôň, Slezský norik.
  • Skupina nordických koní – Fjordský kôň.
 
 
 
 
 
 
 

Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!