Chcú kone, aby sme na nich jazdili ?

"Naozaj kone chcú aby sme sa na nich jazdili, alebo ich k tomu iba nútime ? Čo keby mali kone na výber ?"
"Môj kôň určite chce / nechce aby som na ňom jazdil / jazdila"

Určite ste si už niekedy položili tieto otázky. Ste si však stopercentne istý, že poznáte odpoveď ? 
Kone sa nechovajú ako psy, nemajú a nehľadajú svojho pána. Sú to stádové zvieratá a majú svoju hierarchiu. Každý kôň vie kam patrí a ak to ešte nevie, ostatné kone mu to povedia. A teda aký je vzťah koňa a človeka ? Je kôň rád, ked nás vidí ? Pribehne k nám preto lebo nás rád vidí, alebo len preto, lebo dúfa, že niečo dostane. A čo také sedlanie a jazdenie ? Určite chce mať na sebe všetky tie veci ako sedlo, nejakú kovovú vec v papuli a popritom bude rád chodiť dookola jazdiarne a robiť 20 metrové kruhy ? 

Niekedy sa kone "lámali" zviazaním, až kým to kôň nevzdal a neostávalo mu robiť nič iné ako to, čo mu človek povedal. Neskôr sa od toho upustilo a dal sa im väčší priestor aby s nami spolupracovali, ale vždy tam bol istý tlak zo strany človeka. Svet koní sa posúva vpred (chvalabohu) a dnes už existuje viacej humánnych metód ako trénovať koňa s minimálnym psychický alebo fyzickým vypätím. 

Ale ... 

Čo keby kone mali možnosť rozhodnúť sa, či na nich môžeme jazdiť. Nechali by nás ? Čo keby sme nemali žiadne pomôcky, žiadnu ohlávku, žiadny bič ani lano, ktorým by sme ho k sebe pritiahli. Dovolili by nám to aj tak ? 

Nad týmto sa zamyslela Elsa Sinclair, profesionálna trénerka a inštruktorka koní, ktorá prináša do koňského sveta jedinečnú a silnú perspektívu. Zhromažďovaním povedomia z rôznych konských disciplín má Elsa nadšenie pre objavovanie a rozvíjanie toho, čo je potrebné pre obe strany partnerstva medzi ľuďmi a koňmi, aby si mohli naplno vychutnať proces učenia a rastu v smere svojich cieľov.

Stanovila si projekt

Za rok sa pokúsila dosiahnuť pre niekoho až nemožnú vec. Do roka bude tryskovať na divokom mustangovi, ktorého si adoptuje po odchyte v rámci regulácie počtu divokých mustangov v Severnej Amerike. Nič prevratné však ? Na internete je veľa takýchto videí. Háčik je však v tom, že sa to pokúsi urobiť bez jediného nástroja. Bez ohlávky, bez bičíka, bez parelky, bez šporní, bez hocičoho, čo by mohlo uľahčiť prácu a tak trochu nútiť koňa k spolupráci. Svoj cieľ postaví na reči tela, maximálnej dôvere a vzťahu medzi človekom a koňom.
Podarí sa jej to ? Dovolí jej divoký mustang, ktorý nikdy nebol v kontakte s človekom, vysadnúť na jeho chrbát a tryskovať po lese alebo po pláži ? 

Celý jej príbeh si môžete pozrieť v 45 minútovom dokumentárnom filme na jej stránke Taming Wild, celý film stojí 10 eur a bude vám k dispozícii neobmedzene v službe Vimeo. Dokument je v Anglickom jazyku ale nemusíte mať obavy. Kontaktovali sme Elsu s tým, že máme pre ňu Slovenské titulky a ona ich s radosťou nahodila, za čo jej neskutočne ďakujeme a vďaka tomu s ňou budeme naďalej spolupracovať na preklade jej ďalších dokumentov :).  
Za celý portál jazdectvoprekazdeho.sk vám tento dokument z celého srdca odporúčame, pretože nám zmenil pohľad na vzťah medzi človekom a koňom.


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!