Astma u koní, alebo čo im berie dych


Zle dýchanie u koní ovplyvňuje celý ich život a výkon. Zdravý kôň má 10 až 14 dychov za minútu. Dýcha ľahko a pravidelne. Astma u koní spôsobuje nepravidelné, ťažké a syčavé dýchanie. 
Inak sa astma u koní nazýva aj - opakovaná obštrukcia dýchacích ciest (RAO) a zápalové ochorenie dýchacích ciest (IAD).
Tieto dýchacie ochorenia spôsobujú hromadenie hlienov, kašeľ, výtok z nosa. 
Rozdiely v chorobe
Zatiaľ čo zápalové ochorenie dýchacích ciest (IAD) aj rekurentná obštrukcia dýchacích ciest (RAO) v súčasnosti spadajú pod „konskú astmu“, stále medzi nimi existujú určité dôležité rozdiely.

Zápalové ochorenie dýchycích ciest majú najčastejšie mladšie kone, ktoré sú aktívne využívané v súťažiach. Pri takýchto koňoch, je nahromadený nadbytok hlienu po endoskopii dýchacích ciest. V pokoji sa u týchto koní nevyskytujú žiadne príznaky, skôr pri začiatku aktivity je občasné pokašliavanie. 

Obštrukčná choroba dýchacích ciest sa zväčša vyskytuje u dospelých koní. Vek nástupu je okolo 9 rokov. Diagnóza je stanovená ako abnormálna funkcia pľúc, ktorú je možné zistiť aj v pokoji, to znamená, že je veľké množstvo nahromadeného hlienu v dýchacích cestách. Tieto kone, majú problémy s dýchaním aj v pokoji. Klinické príznaky tohto ochorenia sú častý kašeľ, rozšírené nozdry, namáhavé dýchanie, dýchavičnosť. 


Vplyv prostredia na dýchanie koní 
Zo štúdii sa ukázalo, že malé častice prachu, ktoré prenikajú do dýchacieho ústrojenstva koní, spôsobujú zápali a ochorenia dýchacieho systému. Stajne sú plné neželaného škodlivého prachu. Ale na vine nie je len samotný prach, podieľ má na tom aj amoniak z urinácie, plesne a huby zo sena a slamy, endotoxíny z hnoja. Častice prachu môžu vnikať do horných aj dolných dýchacích ciest. 
Bez samotných prístrojov, na to určených je veľmi zložité určiť podieľ prachu.
Faktory, ktoré môžu spôsobiť ochorenia dýchacích ciest sú:


 • sezónne počasie
 • vzdialenosť stajne od cesty
 • teplota a vlhkosť v stajni 
 • počet koní v stajni 
 • úroveň pohybu v stajni
 • vetranie a prúdenie vzduchu
 • hromadenie prachu na predmetoch
 • dezinfekcia a čistenie stajne
 • čistota koňa, boxu a udržiavanie hygieny v stajni 
 • udržiavanie výbehu a jazdiarne 


Ak sa dodržiavajú určité opatrenia, je nádej, že sa kôň dostane do takzvaného bezpríznakového stavu. V prvom rade, je teda dôležité udržiavať prostredie,  v ktorom kôň pretrváva. 
Ďalšou zmenou, ktorá pomôže pri prevencii a liečbe astmy u koní, je kŕmenie.
Typy ako zlepšiť kŕmenie koní s dýchacími problémami:


 • naparovanie alebo namáčanie sena (nie dlhšie ako 30 minút, pretože to môže podporovať hromadenie baktérií)
 • rezanie sena
 • podávanie sena zo sieťky 
 • pastva
 • granule


Je vhodné použiť do krmiva omega 3 mastné kyseliny a to po dobu 5 týždňov - vychádzajú zo štúdie z roku 2015, ktorú uskutočnili Nora Nogradi, DVM, MS, Dipl. ACVIM z dubajskej nemocnice pre kone. V štúdii podávali 43 koňom osem týždňov buď 30 g alebo 60 g kyseliny dokosahexaénovej PUFA (DHA) alebo 30 g placeba. Hovorí, že klinické príznaky liečby koní (napr. Kašeľ), funkcia pľúc a výsledky testu BALF sa v porovnaní so skupinou s placebom zlepšili a majitelia zistili príznaky zlepšenia do jedného týždňa. Tím dospel k záveru, že podávanie produktu bohatého na túto omega-3 mastnú kyselinu ako súčasť diéty s nízkym obsahom prachu koňom s chronickým ochorením dýchacích ciest po dobu ôsmich týždňov sa rovnalo podaniu trojtýždňovej kúry protizápalovým liekom dexametazón s strava sa nepovažuje za málo prašnú. Vetranie stajne veľa vyrieši

Kôň uprednostňuje teplotu vzduchu okolo 10 stupňov celzia. Preto je dobré nechávať v stajni otvorené okná a dvere aj na jeseň, nie však tak, aby vznikal prievan. 
Posúdiť to môžete, tak, že keď vojdete do stajne, mal by tam byť dýchateľný vzduch. Pokiaľ je cítiť amoniak a je vidieť plesne na stenách a zarosené okná, značí to, že je stajňa málo vetraná. 
Liečba 

Na liečbu ochorení dýchacích ciest sa používajú protizápalové lieky - kortikosteroidy. Pretože tieto lieky majú sekundárne účinky, „po stabilizácii dýchania sa odporúča podávanie pomocou aerosólovej terapie (nebulizácia). U koní, ktoré majú sťažené dýchanie a dočasné zúženie dýchacích ciest do pľúc spôsobené svalovou kontrakciou, môžu pomocou bronchodilatanciami dosiahnuť rýchlu úľavu.
Mukolytiká (ktoré rozpúšťajú hlien) môžu byť tiež užitočné, pretože chronicky postihnuté kone budú produkovať hustejší hlien, ktorý môže upchávať menšie dýchacie cesty a udržiavať kašeľ.  Uvádza Erck-Westergren. 
Použitá literatúra:

Sarah Evers Conrad - https://thehorse.com/19375/breathing-easy-managing-horses-with-asthma/ online_dostupné na internete dňa 17.12.2020 
Melisa Mazan - https://equine.vet.tufts.edu/respiratory-health/equine-asthma/ online_dostupné na internete dňa 17.12.2020

 Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!