Ako to vyzeralo na 0. Zvode Írskych Cobov ? Boli sme pri tom

Koncom apríla sa v meste Nemšová usporiadala udalosť, ktorá bola vôbec prvou, respektíve nultou svojho druhu. Na rodinnej farme Gazdovstvo Uhliská sa to v sobotu nieslo v znamení bujných hrív a lesklých chvostov. Farmu totiž ovládli kone plemena Írsky cob z celého Slovenska, Čiech a Poľska. Toto malopočetné plemeno koňa nemá na Slovensku dlhú históriu, preto sa jeho priaznivci rozhodli situáciu zlepšiť. Po vytvorení oficiálnych stránok a klubu chovateľov, prišiel čas zvýšiť povedomie o chove a majestátnosti tohto plemena u širokej verejnosti. Vďaka prezidentke klubu Írskych cobov na Slovensku, Petre Mokrej, sa 0.ročník mohol stať realitou. Zvod sa tešil veľkému záujmu, keďže sa prihlásilo až 27 koní v rôznych kategóriách od žriebätok po majestátne žrebce. Bohatú účasť dopĺňali rozhodcovia, ktorí pricestovali až z Holandska. Manželia Marijke HEIJKOOP-PANKRAS a Wim HEIJKOOP sú majitelia / prezidenti klubu Írskych cobov v Holandsku a ako hodnotitelia sa zúčastňujú zvodov po celej Európe.Ako prebiehal zvod ? Rozdelený bol na dve časti – prvá časť bola výstava, kde sa hodnotil zovňajšok koňa, čiže správny pomer svalov, kvalita srsti a chvosta. Nasledovalo povahové hodnotenie ako sa kôň správa pri vystavovaní a ako spolupracuje s vystavujúcim.

Druhá časť bola netradičná. Konala sa totiž skúška WERK. Skúška WERK (Werk Nick Ratings®) je skúška, ktorú založil Jack Werk pred 50 rokmi a táto skúška zaručuje kvalitu a dôveryhodnosť toho, že kôň je zdravý, prijazdený a schopný práce. To zabezpečí predávajúcemu kvalitu a kupujúcemu istotu, že vie čo kupuje. Skúška sa skladá z voľného pohybu po aréne (opracovisku), čiže neobsahuje žiadnu drezúrnu úlohu. Počas pohybu si posudzovatelia všímajú krok, klus, cval, státie a jednotlivé prechody medzi nimi. Hodnotí sa aj súlad jazdca s koňom. Hodnotí sa na 10 stupňovej škále a body sa nakoniec zrátajú. Po vyhodnotení kôň skúšku urobil alebo neurobil. Na tomto zvode však všetky kone skúšku urobili a ohlas holandských posudzovateľov bol veľmi pozitívny.

 

 

Reportáž TV Markíza


Radi by sme vám priniesli aj rozhovor s prezidentkou klubu Írskych cobov na Slovensku – Petrou Mokrou.

1. Ahoj Peti, v prvom rade ti ešte raz gratulujem k založeniu občianského združenia na Slovensku a taktiež k naozaj vydarenému podujatiu. Z každej strany sme počuli len pozitívne ohlasy. Ako to vnímaš ty ? 

Ďakujem za gratuláciu. Myslím, že prvý ročník bol veľmi úspešný nielen z môjho pohľadu ale aj z pohľadu vystavovateľov. Napriek tomu však vidím nedostatky, ktoré sa budeme snažiť odstrániť ďalšími ročníkmi. Veľmi ma teší, že nás navštívila aj TV Markíza a budeme mať články v časopisoch, pretože to veľmi podporí rozvoj plemena na Slovensku.


2. Zorganizovať niečo tak veľké nie je vôbec ľahké. Určite si mala za sebou veľmi šikovných ľudí, ktorí ti pomáhali. Kto každý prihodil ruku k dielu a akým spôsobom ?

Samozrejme, je to veľmi časovo a psychicky náročné. Veľmi mi pomáhala moja aktuálna viceprezidentka Soňa Mokrá, ktorá aktívne komunikovala s časťou sponzorov, pripravovala financie, keďže sme boli bez ekonómky, riešila aj prihlášky. Ďalším veľkým pomocníkom bola aj moja rodina, ktorá má podporovala a taktiež sa snažila aktívne zapájať do realizácie tohto zvodu. No a nesmiem zabudnúť na novozvoleného managera klubu pána Adamaťa, ktorý vybavil sponzoring od firmy Mitická, areál Gazdovstvo Uhliská, banner pre niektorých sponzorov, transfer pre posudzovateľov a iné drobnosti dôležité pre výstavu. Poďakovanie patrí každému členovi a nečlenovi, ktorý sa zúčastnil zvodu, bez nich by to predsa nebolo.


3. Na zvode si sa predstavila aj ty so svojím mladým 2 ročným krásavcom Falcom. Ako to celé vnímal ? Pripravovali ste sa nejako spoločne na túto udalosť ?

Falco je veľmi pokojný koník, ktorý už má pár výstav a prezentácií plemena za sebou. Nemá absolútne problémy v novom prostredí a tak si ho trúfam brať kdekoľvek. Samozrejme sme sa nepripravovali, pretože nebol čas a on je už tak skúsený, že to vlastne nepotrebuje ?

4. Podarilo sa ti dotiahnuť na zvod aj holandských posudzovateľov. Ako si to dokázala ? Spolupracujete spolu už dlhšie ? Aký mali ohlas na 0. ročník ?

S manželmi Heijkoop spolupracujeme od vzniku klubu chovateľov IC. Po našom oslovení ohľadom zvodu na Slovensku boli veľmi ochotní a potešení a pozvanie prijali. Veď aká by to bola špeciálna výstava koní bez uznávaných posudzovateľov a zakladateľov PK ICS NL? Ohlas na náš zvod bol priam vynikajúci. Boli veľmi nadšení kvalitou našich koní ale taktiež areálom, ubytováním, organizáciou a oceneniami, ktoré sme pripravili víťazom, vďaka našim sponzorom, ktorým taktiež patrí veľká vďaka.


5. Myslím, že nebudem vôbec zavádzať ak poviem, že sa už plánuju ďalšie ročníky a popularita bude určite stúpať. Plánujete v klube aj iné aktivity alebo súťaže, ktoré by viac spropagovali toto plemeno medzi chovateľmi a celkovo verejnosťou ?  

Áno, už teraz plánujeme a pripravujeme 2. ročník, ktorý bude pravdepodobne spojený s celoslovenskou výstavou koní. Samozrejme v klube budú prebiehať aj hobby klubové preteky ako Gypsy Cup, rôzne semináre s veterinármi,...Nehovoriac, že by sme radi navštívili nejaké iné výstavy a robili tzv. osvetu nášho plemena rôznymi propagačnými materiálmi.


6. Ešte raz gratulujem k úspešnému zvodu a prajem všetko dobré do budúcnosti.

Ďakujeme za tento príjemný rozhovor a prajeme veľa úspechov.


Náš portál pôsobil ako mediálny partner pre zvod a s klubom budeme naďalej spolupracovať. Každá ďalśia akcia bude samozrejme uverejnená aj na našej stránke v sekcii Kalendár.

Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!