1. priateľské preteky Working Equitation

Bolo horúce, slnečné ráno, keď sa na Ranči Cornu Janovik stretlo pár mierne nervóznych ľudí, so štósmi papierov v rukách a s autami naloženými kdejakými divnými vecami. Písal sa dátum 15.6.2019, a tento dátum ostane zapísaný navždy ako ten deň, kedy to začalo. Kedy sa uskutočnili prvé preteky v disciplíne Working Equitation na Slovensku.

Ale.. Čo to ten wor.. Working Equitation je mladá jazdecká disciplína, ktorá sa rozšírila zo štátov Južnej Európy už snáď do celého Sveta. Vychádza z pracovného jazdectva, z práce na farmách a rančoch. Možno si poviete, ale veď od toho tu máme western. No Working Equitation je niečo viac, ako oddelenie teliatka. Táto disciplína chce nielen koňa, ktorý vie pracovať so stádom, ale takého, ktorý je výborne prijazdený a elegantný. Takéto, ktorý sa nezľakne žiadnej terénnej prekážky. A zároveň takého, ktorý všetku svoju prácu zvládne urobiť rýchlo. Veď čo ak sa práve blíži búrka, či je neskorý večer.

Čo je krásne na tomto športe, a síce, že nerobí rozdiely. Je jedno, či doma sedláte haflinga, máte reiningového quartera, alebo obrovského teplokrvníka. Je jedno, či jazdíte pohodlne vo westernovom sedle, alebo je vám bližšie anglické, či snáď chcete byť iný, a kúpili ste sedlo španielske. Working Equitation môže jazdiť každý. Už sa vám to začína páčiť? Už máte v hlave tú predstavu silného, myšlienkou ovládaného pracovného koňa?

Nadšenci z občianskeho združenia Slovak Association for Working Equitation (SAWE) určite áno, a práve preto sme cez víkend mohli zhliadnuť tieto prvé, a určite nie posledné preteky.

Na štart sa postavilo sedem statočných jazdcov, ktorí sa rozhodli skúsiť niečo nové, niečo, čo tu ešte nebolo, ktorí si prišli zasúťažiť, a zároveň sa zabaviť. Musím povedať, že sa našlo aj mnoho jazdcov, ktorí si súťaž prišli len "omrknúť", a tak veľmi sa im páčilo, že sa hneď prisľúbili, že na ďalšie preteky už určite prídu aj s tátošmi.

Prvá úloha - drezúrny test
Prvá úloha - drezúrny test

Jazdcov ako prvé čakala drezúrna úloha, ktorú si mohli nechať predčítať, no viacerí z nich sa poriadne pripravili a išli úlohu spamäti. Druhá časť bol Test ovládateľnosti, alebo trail, v ktorom jazdci so svojimi koňmi museli zdolať rôzne prekážky, ako napríklad prejsť cez bráničku, ohrádku, alebo po neznámom povrchu. Všetky kone boli veľmi poslušné a hravo prechádzali jednotlivé úlohy.


Jedna z typických prekážok, nabratie krúžku z býka na garrochu (drevená tyč)


Bránka

Ďalšie dva testy, ktoré Working Equitation obsahuje, a to Rýchlostný test a Test s dobytkom, na súťaži neboli, a to z dôvodu, že Rýchlostný test sa jazdí až do vyššieho stupňa obtiažnosti - S, a všetci naši jazdci na prvýkrát súťažili v triede Z. Test s dobytkom sa zaradzuje taktiež na vyšších súťažiach.


Pre westernové kone môže byť malý skok trochu záludný, no zvládli ho všetci jazdci.

Veľkou poctou bola účasť českej národnej rozhodkyne Jany Bílkovej, ktorá okrem toho, že jazdcov spravodlivo ohodnotila, v mnohom poradila aj organizátorom. Jana Bílková pôsobí ako rozhodkyňa pre českú asociáciu Czech Society for Working Equitation (CSWE), ale rozhoduje tiež najvyššie westernové súťaže v Českej republike.
CSWE prisľúbilo pomôcť s rozhodovaním aj na ďalších pretekoch, ktoré SAWE plánuje, na strednom, aj západnom Slovensku. No a po sezóne už SAWE vyškolí vlastných rozhodcov, čo by malo priniesť o to viac pretekov budúci rok.


Víťazka Terézia Kuhajdíková pri záverečnej prekážke - Džbán

Prvé tri miesta obsadili dámy následovne: prvé miesto získala Terézia Kuhajdíkova s koňom Fix und Fax, druhé miesto Ivana Marcinová s koňom Charlie a tretie miesto Veronika Borzová s koňom Willie dun the Lucky boy. Dámy obrdžali okrem vecných cien aj mlsky či krmivá pre kone, ktoré venoval sponzor - FARMAMIX.

Preteky sme si všetci užili, organizačný tím zvládol svoju úlohu výborne, aj keď pár začiatočníckych chýb by sme im určite našli, no verím, že s ďalšími podujatiami sa budú len a len zlepšovať. 
Tešíme sa, že sa táto disciplína dostala na Slovensko, a týmto Vás zároveň pozývame na ďalšie preteky, ktoré SAWE zorganizuje. Informácie o nich sa čoskoro dozviete na webových stránkach združenia: www.sawe.pageride.sk, či na Facebooku.
Za fotky ďakujeme Jozefovi Fekete a Nike Sedmákovej.


Súťažiaci zvládli úspešne všetky prekážky


Komentáre
Pridať komentár

Chcete sa dozvedieť viac alebo máte inú otázku ?
Napíšte nám!